150 MPH’yi Aşan Dünyanın İlk Motosikletine Bakıyorsunuz!

150 MPH'yi Aşan Dünyanın İlk Motosikletine Bakıyorsunuz!

150 MPH’yi Aşan Dünyanın İlk Motosikletine Bakıyorsunuz!

Kawasaki , tüm alanlarda gerçekten etkileyici motosikletlere ev sahipliği yapıyor. Ancak iş motosikletlerine gelince , 1980’lerden GPz900R en ikonik modellerden biri. Ninja etiketini taşıyan ilk Kawasaki oldu ve artık süper şarjlı Ninja H2 gibi destansı motosikletlerin adaşı olan diziyi başlattı . Daha da önemlisi, Kawasaki rakiplerine uyarı ateşi açan o sırada dünyanın en hızlı motosikletiydi.

Kawasaki GPz900R, 908cc, Dört Silindirli Bir Motor Kullanıyordu

1984-kawasaki-gpz900r

GPz’nin en yüksek hız rekoru, o zamanlar segmentte birinci olan 16 valfli, sıvı soğutmalı konfigürasyona sahip 908cc, sıralı dört motoruna verildi. 115 beygir gücü ve 83 Nm (61 pound-feet) tork üretti ve bunların tümü saatte 150 mil hızla geçmesine yardımcı oldu. Aerodinamik kaplamalar ve zarif gövde de burada çok önemli bir rol oynayarak dünya çapında dikkatleri üzerine çekmesine yardımcı oldu. GPz900R’nin ayrıca Top Gun’da Tom Cruise’un bolca sahnesi olduğundan bahsetmiyorum bile, bu da popülaritesini daha da artırdı.

topgun-motorcycle-tom-cruisetopgun-motorcycle-tom-cruise-withtopgun-motorcycle-airplane-2topgun-motorcycle-airplane-1

Bunun dışında GPz900R, süspansiyon görevleri için teleskopik çatallara ve Uni-Trak monoshock özelliğine sahipti. Bu, önde çift rotor ve arkada tek bir diskle kenetlenmiş sportif altı kollu alaşım jantlarla (16/18 inç) eşleştirildi. Oh, ve elektronik sürücü yardımcıları 80’lerde resmin hiçbir yerinde olmadığı için bu canavarın tek tasmasını frenlerdi. Benzer şekilde, hız, sıcaklık, RPM ve yakıt seviyesi için dört okuma göstergesi ile tam bir analog kokpite sahipti.

1984-kawasaki-gpz900r

GPz900R, yaklaşık yirmi yıldır satışta kaldı ve Amerika da dahil olmak üzere her yerde büyük bir popülerlik kazandı. Bugün bile, günümüz süper motosikletlerinin kutsal hazinesi olarak kabul ediliyor ve özellikle meraklıları arasında bir kült haline geliyor. Tüm bunlar yüzünden temiz bir GPz bulmak oldukça zordur.

150 MPH'yi Aşan Dünyanın İlk Motosikletine Bakıyorsunuz!

Piyasasına bakıldığında ise 12.000$ gibi müzayede fiyatlarına satıldığını görebiliyoruz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap