10 Maddede Ülkemizdeki Yüksek Vergilere Dair İçinizi Karartacak Bilgiler

0
464

Eski devalüasyon zamanlarını bilenler vardır. Halk vergiler altında ezilir, biraz rahatlama olur, sonra yeniden zam furyaları ile beli kırılır. Türkiye’de 30 yaşını aşmış kitle bu dönemi bir şekilde bilir ve bazıları bu durumlar karşısında ölü taklidi yaparak, kuytuya çekilir.

Afedersiniz, bu vergiler kol gibi denilen cinsten rakamlara ulaşınca tepkiler artar ama mıçını kıpırdatmayan kesim olaylar karşısında kılını kıpırdatmamaya devam eder.

10 Maddede Ülkemizdeki Yüksek Vergilere Dair İçinizi Karartacak Bilgilerin neresinden paylaşmaya başlasak bilemedik. Hadi başlıyoruz. Bilgi yanlışlarını düzeltirsiniz, yorum ekleyin.

1. Bir tekne aldığınızı düşünelim, motorin’e %1 vergi ödüyorsunuz, motorin’i 2,86 tl’den alıyorsunuz ama motosiklet alınca benzinsiz gitmiyor meret ve bugün itibari ile 6,30 tl’den (biz yazarken artmış olabilir) alabiliyorsunuz. Yani vergisi yüzde 44,5 oluyor. Motorin alsanız bile 5,05 tl’den aşağıya alamazsınız. Elektrikli motosiklet sürüyorsanız yakında ona da vergi alacaklar haberiniz olsun.

2. Diyelim ki gümrük girişi 20.000 tl’lik bir motosiklet var.

TRT payı : 100 tl
ÖTV ile: 27.500 tl oluyor
KDV ile: 32.450 tl oluyor
Gümrük Vergisi ile: 38.940 tl oluyor
250 cc üstü motosikletlerde durum böyle çıkıyor,

Trafik tescil, ruhsat, sigorta, mtv gibi zorunlu vergileri katmadık. Bazı firmalar kdv içinde, ötv içinde gibi ek bilgileri fiyat listesinin altına ekliyorlar.

3. Ben hep benzini 20 tl’lik alıyorum diyenlerden de 1 tl KDV, 2,38 tl OTV alıyorlar kaçarı yok.

4. 38.940 tl’ye bindiğimiz motora ise her sene sigorta ve mtv’sini ortalama %18 daha fazla ödüyoruz.

5. Kasklarımızda, korumalarımızda ve giysilerimizin tümünde vergi oranları ile karlılık oranı da hiç az değil. Bazılarını %20 pahalı alırken bazılarını %40 kadar pahalıya alıyoruz. Yurtdışından alacağımıza hemen kendimiz üretelim dersek ve firma kuralım dersek, hop orada dur, biz vergisini alırız koçum diye kafanıza tünerler. Kolay değil ama başaracağız.

6. Telefon tutucusu, yan çanta, led lamba, özel egzoz, arka çanta, yedek kask, koruma demiri gibi detayları tamamlarım derseniz, onlarda da %48’e kadar vergi ve ek fiyatlar karşınıza çıkıyor.

7. Tam bitti derken, interkom ve bir de kask kamerası alayım dediniz, o da %22 ötv ve %18 kdv’den nasibini alıyor. Eee tabi boşuna gümrük duvarları 20 Euro’ya indirilmedi.

8. Ah ne güzel hayat dediniz ve motora atlayıp bir kafeye gittiniz. Sevgilinizle oturdunuz ve soğuk limonatanızı içtiniz. Yat ve Kotralarda olmayan vergi, sizin limonatanıza %10 olarak yansıyor.

9. Uzun bir seyahate çıkayım dediniz, süper bir fikir. Eskihisar- Topçular gidiş-geliş fiyatı %75 zamlandı. Geçmediğiniz köprü olan Osmangazi’nin vergisi ise sizden zaten tırım tırım alınıyor.

10. Yolda mola verdiniz, mis gibi doğa ama sigara içiyorsanız her pakette 8.30 tl vergi verdiğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Ama biliyorum ben hep sarma içerim diyorsanız, size iyi seyahatler.

Yazı iç karartıcı olduğu için beğenmemekte haklı olabilirsiniz. Bende olsam beğenmezdim.

iyi sürüşler

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here