Yola yumuşak dokunuşlar

1
1263

Motocycle girls

Bu Psikolojiyi Sen de Hissedeceksin

Son dönemlerde sokaklardaki motor kullanıcılarının ağırlığını hissetmek, piyasa açısından hayli umut verici. Nitekim bu şekilde motor kullanıcılarının sürüşlerini daha bilinçli bir şekilde yaptığı gözden kaçmıyor. Bu tip şeyler bazen kasıtlı bir tercih olmasa da, işin heyecanlı kısmı nadiren dişil karakterlere bırakılmasıdır.

Motor taşıtlarının öyküsü bu doğrultuda ikna edici olmaktan ne kadar uzak olursa olsun, bu basit geleneği yıkarak kullanıcısına keşfedeceği farklı şeyler vermeyi garantiliyor. Bahsi geçen bu şeyler bir bakıma belki motor kullanıcılarının üzerine eğildikleri ve özellikle düşündükleri bir şey değildir. Fakat şu da bir gerçektir ki motor taşıtları her zaman kendisine eril bir ortam hazırlamıştır.

motorcu kız

Yapımı, formu, karakteri tamamen erkeğe özgü bir araçmış gibi gösterir onu. Fakat işin derinine girildiğinde içerisinde eve yapımında dişil yani yumuşak dokunuşların da yer aldığını görebilirsiniz. Geçmişten günümüze motor taşıtlarının gelişimi ve kullanışlarına şöyle bir bakıldığında göreceksiniz ki uzun bir dönem boyunca motor araçları her zaman eril kimseler tarafından kullanılmıştır. Bir dişi için motor aracı o dönemlerde her zaman ulaşılmaz ve bir tabu olarak yaşamın bir yerine tutunmuştur.

İlginçtir ki her ne kadar bu anlayış ve bakış açısının günümüzde değiştiğini düşünmek istesek de kimi noktada bu hala bir muamma olma özelliğini muhafaza etmektedir. Nitekim günümüzde motor taşıtı kullanan bayan sürücüler asi, umursamaz, sorumsuz ve daha pek çok etiket ile yaftalanıyorlar. Bunun sebebi geçmişten günümüze gelen yaklaşımlardır.

O zamanlardan bu yana elbette anlayış ve bakış açılarında birtakım değişiklikler olmuştur fakat bunlar hala kendi kimliğini kazanmış kesin ifade biçimleri değildir. O yüzden kimi zaman motor kullanan bir baya bize çok naif gelirken diğer yandan vahşi, saldırgan gelmektedir. Bakış açıları bunun üzerine çeşitlendirilebilir. Sizler de biliyorsunuz ki bu tip cinsiyet ayrılıkları diğer taşıtlar için de geçerlidir. Biz sadece burada özellikle dikkatimizi çektiği için ele motosikletleri almak istedik. Zira motosikletler her ne kadar çok ulaşılabilir gibi gözükse de esasında kendisine ruhsal yakınlık olarak pek de ulaşılması mümkün olmayan bir araçtır. Bu noktada çözüm olabilecek şeylere karşı bir şey söylemiş oluyoruz.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here