Yol Eğimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Nokta

1
761

Dar yollar, yokuş ve inişlerde karşılaşılacak farklı eğimler sürüşü zorlaştırır. Usta bile olsanız umulmadık ani bir ters eğimde yolun ters tarafına savrulabilirsiniz. İşte eğimlerde karşılaşabileceğiniz sorunlar için 5 önemli nokta.

test (3)

1. Yoldaki eğimin, hızlı sürüşte sizi karşı yöne aniden fırlatmaması için hızınızı eğim, dönüş ve inişlerde gerektiğinden daha dengeli stabil tutun veya iyice azaltın. Yavaşlamak ve geride kalmak hayat kurtarıcı olacaktır.

2. İki yönlü bir yol ise dönüşlerde yol hattının dışına taşmak tehlikelidir, büyük risk taşır. İlerisini görmediğiniz bir yol ise tahmin edemeyeceğiniz bir araç veya nesne ile karşılaşabilirsiniz.

3. Güvenli ve yumuşak bir dönüş iyi bilgi almakla ve yolu iyi okumakla başlar. Bunun için dönüş işlemi öncesi yol işaretlerine ve yol çizgilerini takip ederek yapın. Bu da yeterince ileri bakmakla olur. Hızınızı azaltın. Hızınız beklenmedik bir durumda gördüğünüz alan içinde durabileceğiniz ya da kaçabileceğimiz kadar hızlı olmalıdır.

4. Tehlikeli durumlarda motosiklet hızınızın etkisi daha fazla savrulmanıza neden olur. Aniden kontrolü yitirebilirsiniz. Kontrolü elde tutabilmek için akıllı sürüşe ihtiyacınız var. Bilmediğiniz bir yol ise iki kere dikkat edin.

5. Tam donanımlı olmayı unutmayın. Tam donanım bilmediğiniz bir yolda sizin ve motosikletinizin kontrolü yitirmeniz halinde daha az zarar görürsünüz.

Dönüşlerde karşılaşabileceğiniz olası tehlikeler için örnek video

Ormanlık alan, Dağlık alan gibi yerlerde sürüş farklılıkları göstermektedir. Güneş, hava, yol tutuşu hepsi birer sürüş farkı yaratır.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here