Yağmurlu havada denge

0
1329
motorcu adam ve kız yolda

“Yarın hava nasıl olacak?” aslında kişinin gündelik yaşama karşısında duruşundaki bir farkındalık ifadesi. Bu, kişinin her geçen gün iklim değişikliğine karşı tanıklığıdır. Her ne kadar içerisinde bulunduğumuz dönem dahilinde artık mevsimler pek de birbirinden ayırt edilemez gibi dursa da insanlar hala sokağa çıkarken havanın nasıl olduğuyla ya da olacağıyla ilgileniyorlar.

Yağmurlu havada denge

Misal sokağa çıkarken giyecekleri kıyafetleri havanın durumuna göre seçiyorlar veyahut gün içerisinde yağmur uyarısı verildiğinde yanlarına şemsiye alarak sokağa adım atıyorlar. Peki, ya araçlar? Motor bahsi geçen bu araçlar içerisinde belki de en asi olanı. Nitekim o diğer araçlar gibi hava koşulunun ne olduğu ile ilgilenmez.

KTM_125_Duke_2011 yolda

Aynı şekilde bir motor kullanıcısının da bununla ilgilendiği pek söylenemez. Zaten çevre politikaları ve çevre koruması için üretilen motor taşıtları her hava koşulunda asil duruşunu sergilemektedir. Pek tabii sert hava koşulları bunun dışındadır. Nitekim sert hava koşulları ekstrem bir durumdur. Dolayısıyla zaten o tip hava koşullarında bireysel olarak sokağa da çıkmanız güç olacaktır. Hava koşulları her ne olursa olsun dikkat etmemiz gereken en temel şey dengemizdir. Hem mental olarak hem de fiziksel olarak kendimize hakim olan dengemiz.

Zira anca bu şekilde en tehlikeli durumlardan bile soğukkanlılığımızı korumuş oluruz. Esasında bu sadece motor taşıtlarıyla sınırlı kalmamakla beraber diğer tüm taşıtlar için de geçerlidir. Fakat ne yazık ki sürekli vuku bulan trafik kazaları ya da otobanlarda meydana gelen karşılıklı anlaşmazlıklar bize bu soğukkanlılığı korumanın en azından diğer taşıtlar için ne denli zor olduğunu göstermiştir.

KTM_125_Duke_2011 gece çekimi

Öte yandan biz biliyoruz ki motor taşıtı kullanan insanların kendi aralarında kullanmakta olduğu bir dil var. Otobandaki farklı her iki motor sürücüsü birbirini tanımıyor olsa dahi kendi aralarında oluşturdukları bu evrensel anlaşma diliyle pekala sıkıntılarını rahatlıkla çözebiliyorlar. Motor taşıtları için sorun tek şey belki de bilinçsizce kullanım olacaktır.

Her ne kadar motor taşıtları her hava koşuluna ayak sağlasa da bunu çeşitli koruyucu aletler, materyaller sayesinde tamamlamaktadır. Bu yüzden yola çıkarken bu koşullara uymanız gerekmektedir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here