Viraj Böyle Dönülür

0
1134
Viraj Böyle Dönülür
Viraj Böyle Dönülür

Viraj Böyle Dönülür, işte bu DÖNÜŞTE ÜÇ PRENSİP karşımıza çıkar.

https://www.youtube.com/watch?v=dMBPVgE2zvM

1. İdeal dönüş hızınıza karar vermek:
Maksimum sürat değildir bahsedilen ama sizin kendi temponuz yani rahatlıkla bu virajı alabileceğiniz ve önünüzdeki görebildiğiniz alanda rahatlıkla durabileceğiniz hızdan bahsedilmektedir. Dönüşe başlamadan sizi bu hıza düşürecek olan frenlemenizi tamamlayınız. Şayet virajın sonunu göremiyorsanız yada tanımadığınız bir viraj ise size acil durum düzeltmelerine gerekli ekstra bir pay bırakması için yaklaşım hızınızı biraz daha düşük tutunuz. Yer toz ve yağ birikintilerini dönüşe geçerken tahmin ederek yavaşlamakta yarar var.

2. Frenlemeyi dönüşe başlamadan tespit etmek:

Dönüşte denge sizin dönüş noktasına başlama noktasındaki süratinizle bağlantılıdır. Aracınızı maksimum sınırlarında zorlamayın. Motorunuzun rahatlıkla durabileceğiniz mesafeyi tespit edin. Döneceğiniz virajda doğru hız seviyesi için gerekli olan mesafeyi doğru olarak hesaplamanızda önemlidir. Viraja çıktığınız tempoyu doğru hesaplamanız çok önemlidir. Bu durumda temponuzu düşük tutmak da çok risklidir. Viraj kör bir virajsa ya da dönüşün ilerisini tam göremiyorsanız, önceden fren yaparak daha alt süratlerde dönüşe başlamanızı tavsiye ederim.

3. Dönüşü ters okumak:

Virajı tersinden okuyun, çıkış noktanızı ve apeks noktanızı (virajın tam ortası) ve dönüşe başlama noktanızı dönüşe başlamadan, viraja girmeden seçmiş olun. Direk olarak önünüze odaklanmayın ya da yol kenarına odaklanmayın. İleriye odaklanın. Bundan sonrasını konsantrasyona ve beyninize bırakın.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here