Uzungöl, Çaykara – Trabzon

0
2092
Uzungöl çaykara trabzon
Uzungöl çaykara trabzon

Tam bir motor rotasından bahsediyoruz, içinize doğanın neşesi dolacak, kalmak için bir çok yer var, yemek içinde daha önceden giden arkadaşlar gerçekten memnun kalmışlar fakat doğa ve yerleşim şekli yeni yapılar yüzünden biraz bozulmuş.

Uzungöl, Çaykara – Trabzon

Uzungöl (Yun. Şaraho), Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı turistik beldedir.

Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Uzungöl, Trabzon’a 99 km, Çaykara’ya ise 19 km uzaklıktadır.

Türkiye’nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleşim yerinde bulunmaktadır. En yaşlı ormanlarına evsahipliği yapmaktadır.

Bol yağış ve nisbi ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsimide yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tespit edilmiş 60’tan fazla bitki çeşidi bulunmaktadır. Yaban hayvan hayatı; Boz Ayı, karaca, vaşak, dağkeçisi türleri var o yüzden motorla gezilerde dikkat gerekiyor. Uzungöl Doğal Sit Alanı, Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir. Alüvyon set gölüne örnektir.

İklim
Uzungöl, tipik Karadeniz iklimine sahiptir. Yılın her mevsimi bol yağış alır. Yağışlar; kışın kar, yazın yağmur şeklindedir. Yaylalarda, iklimin her türü görülebilir. Burada 1998 – 2008 arasında en düşük sıcaklık -12 C derecedir.

Ekonomi
Göl boyunca pek çok pansiyon yaz sezonunda, bazılarıysa sene boyunca hizmet veriyor.

Ekoloji Tahribatı
Uzungöl çevresinde yapılan çevre tahribatı, yerel ve ülke basınında çokca çıktı. Özellikle gölün çevresine yapılan stabilize yolun, gölün kaynaklanan su taşkınlarından etkilenmemesi amacıyla yapılan beton duvar ekolojik bir felaketin yaşanmasına neden oldu, gölün doğal ve ekolojik yapısını perişan eden beton bariyerlerin kaldırılması ve gölün eski doğal görünümüne kavuşturulması için çok sayıda çevreci sivil toplum örgütünün çabaları devam ediyor.

Uzungöl belediyesi 1962 yılında kurulmuş.

Yılın her mevsimi hizmet veren Uzungöl otelleri de oldukça çeşitli. Ahşap Uzungöl otellerinin bulunduğu bu vadide, Uzungöl otel fiyatları müstakil ahşap yapılara göre biraz daha pahalı. Oda kahvaltı ağırlıklı hizmet veren pansiyonlarda var.
En Çok Beğenilen Oteller
En Çok Yorumlanan Oteller
En Çok Beğenilen Mekanlar

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here