Unuttuğumuz Bir Kavram “Trafikte Saygı”

0
1012

Bugün hepimizin bildiği ama önemli olduğu için altını kalın harflerle çizeceğimiz bir konuyu yazıyoruz. Konumuz “Trafikte Saygı” bu sade motosiklet camiası için değil, herkes için önemli bir kavramdır. Saygı nedir? Hepimizin saygı kelimesini açıklayacak bir söz dağarcığı vardır. Fakat biz Türk Dil Kurumu ne demiş ona bir bakalım: Saygı: Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram” demektir. Bizim trafiğimizde bu saygı, sevgi, hürmet ve özen duygusu var mı? Karmaşanın olduğu yerde saygısızlık vardır. Türk toplumunun sürücüleri hatta yayaları olarak trafikteki saygı ve itibarımız maalesef iyi değil.

Saygı ve sevginin olmadığı bir yerde pozitif bir hayat gelişmez. Saygının olmadığı yerde, sevgi olmaz, verimlilik olmaz, medeniyet olmaz. En önemlisi saygının olmadığı yerde adalet duygusu da olmaz. İstanbul’da Ankara’da, İzmir’de sürücü olarak “saygı” kelimesinden söz edebilir miyiz? Kuşkusuz istisnalar vardır bizler bu istisnaları genellemek için çalışmak zorundayız. Hepimizin trafikte saygıyı öne çıkarmak gibi önemli bir misyonu olmalı. Özellikle motosiklet dünyasının birbirine olan bağlığı göz önüne alındığında bizim arkadaşlarımızın yaptığı bir saygısızlığın tüm motosiklet sevdalılarını negatif bir anlamda etkileyeceğini söylemek yanlış olmaz.

Lane-Splitting

Her küçük kural ihlali büyük kaosa giden yolu açar

Bizler sakin, saygılı ve kurallara uygun bir sürüş şeklini kendimize esas edinmeliyiz. Bilmeliyiz ki yaptığımız her saygısızlık aynı zamanda bir kural ihlalidir. Biz motosikletliler olarak başkalarından saygı bekliyorsak öncelikle bizim bu saygı duygusunu insanlara yaşatarak öğretmemiz gerekir. Kişisel güvenliğimizi en üst seviyede alarak, başkalarının trafikteki hak ve hukuklarını gözetmemiz gerekir. Her küçük kural ihlali, trafikte büyük kaosa giden yoldaki parke taşıdır. Her kural ihlali bumerang gibi ihlal edene geri dönecek ve seyir güvenliğini etkileyecek, trafiği zora sokacaktır.

Şov yapmak uğruna başkalarının hayatını tehlikeye atmayın

İnsan hayatından önemli ne olabilir! İnsan yaşamı önemlidir. Bilinçsizce yapılan her kural ihlali bir başka sürücünün hayatını tehdit eder. Neden bir başkasının sorumsuzca, saygısızca gerçekleştirdiği kural ihlalinin bedelini siz ödeyesiniz. İşte bu nedenle trafik kurallarını içselleştirmeli, kurallara uymalı ve trafikte uygulamalıyız. Motosiklet sahipleri dünyasının trafik terbiyesi diğer sürücülere oranda çok daha yüksektir. Ama zaman zaman görüyoruz ki “şov yapmak” uğruna hem kendi hayatını hem de başkalarının can güvenliğini tehlikeye atan sorumsuz sürücü arkadaşlarımız da var! Bunu tasvip etmek, trafikteki bu şovları onaylamak akla aykırıdır. Bu bir “ego gösterisidir” saygıdan uzak bir harekettir.

Trafikte saldırganlık ve Vandalizm ruhundan uzaklaşın

Başka bir husus trafikteki “saldırganlık” ve “Vandalizm”dir. Kaza olabilir! Sebebi ne olursa olsun kaza yapan insanların önce can güvenliğini emniyete alıp sonra muhatabına “geçmiş olsun” demesi gerekmez mi! Neden kaza yaptığımız insanların gırtlağına yapışıyoruz. Ne yazık, görüyoruz ve okuyoruz ki trafikte kavga gürültüyle hatta ölümle sonuçlanan şiddet ortamı var. Bu bizim toplumuza yakışmıyor. Saygısızlıktan kaynaklanan zaman ve yakıt israfı hesaplansa inanın oturur halimize ağlarız. Gereksiz hareketler, öfke nöbetleri, saygısızlık, stres bizi insanlığımızdan yavaş yavaş uzaklaştırıyor.

Motosikletlilerinde bir ailesi ve bekleyeni var

Dört tekerli veya daha çok tekerli araç sürücüsü arkadaşlarımız şunu bilmeli ki bizler de sizin gibi trafik kurallarından sorumluyuz. Biz trafik kurallarına uyuyoruz. Peki, siz bizim yol hakkımıza neden tecavüz edip şeritleri kapatıyor, aynaya bakma gereği duymuyorsunuz? Önünüzde giden bir motoru solladığınızda yarattığınız rüzgârın motosiklet sürücünü etkileyeceğini hatta kontrolü kaybedip onun ölümüne sebep olabileceğinizi düşünecek kadar yaşınız ve aklınız olmalı ki size ehliyet verilmiş. O zaman o ehliyeti hak edecek sürücü davranışlarında bulunun, kurallara bizler gibi sizler de uyun. Bizim de sizler gibi ailelerimiz var.

İğneyi başkasına çuvaldızı kendimize batıralım

Son olarak çuvaldızı kendimize batıralım. Lütfen, “egzoz patlatmak” gibi sığ, banal hareketlerden uzak durun. En hafif deyimle görgüsüzlüktür. Motorlarınızın gürültü seviyesini azaltmaya çalışın. Hastaları, çocukları düşünün. Güvenli mesafede seyredin, hayatınızı tehlikeye atmayın. Gereksiz şerit manevraları yapmayın. Yayaların hakkına saygı gösterin ve tüm trafik kurallarına uymayı kendinize ilke edinin.

Herkese saygının ön planda olduğu, kazasız, belasız güvenli günler diliyoruz.

Facebook Yorumları

Paylaş
Önceki İçerikDaelim Motosiklet Fiyatları
Sonraki İçerikSize Bir Sır Verelim
30 yıllık motosiklet sürüş bilgisi, tasarımcı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here