Trafikte adalet sağlanmadığı sürece

2
585

Yollar her türlü araç için yapılmış bir ulaşım aracıdır. Bunu kendisinin sanan bir çok araç sahibi, yolumdan çekil, çünkü benim işim acil kafasında olduğu sürece trafikteki hiçbir sorun çözüme ulaşmayacaktır. Motosikletle güzel bir gün geçireceğinizi düşündüğünüz her an gittiğiniz yolu kıskanan, sizin çabuk varmanızı kıskanan, onlar neden yandan gidiyor diye içinden geçirerek sizi sıkıştıran biri veya birkaçı ile karşılaşıyorsunuz.

Karşılaşsanız da onlardan kolay kurtulmanın tek yolu umursamamak yani size kaza yaptırmadıkları sürece bırakın geçip gitsinler yol onların olsun. Kaza yapmanıza neden olan araçtan şikayetçi olabildiğinizi bilmenizde yarar var. Çünkü her şekilde kendini haklı olarak gören yeni bir dönemin içine girmiş bulunmaktayız. Bu dönem belki gelip geçici ve bu atlatmamız gereken bir süreçtir.

Kazalı bir olaya şahitlik yapmış olabilirsiniz. Bu durumda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Bilmiyorsanız açıklayalım.

Kaza halinde, öncelikle soğukkanlı bir şekilde gerekli güvenlik önlemleri alınmalı ve 122,154, 155, 156 gibi numaralar aranarak polis ve ambulans  gibi çağrılması gereken ilgililer olay yerine derhal çağrılmalıdır.

Bu işlemi yaptıktan sonra çarpan araç kaçmamışsa ve sağlık ekipleri ile polis olay yerine ulaşmışsa zaten gerekli işlemleri yapacaklardır. Fakat olay yerine hiçbir ekip gelmeden kazaya karışan araç kaçtı ise  aracın plakasını almak, ihbar süresi, nereye doğru gittiğini kontrol ederek gelecek ekiplere bildirmeyi unutmayın.

Yaralanma veya ölüm varsa bu kaçışı görüntülemek, fotoğraflamak en önemli ve ilk koşul olarak belirleniyor. Hem yaralanan kişi için şikayet süreci bir şekilde kolaylaşıyor. Fotoğraflı ispatlar daha kolay bir yol ile bildirilerek sonuçlanmasını sağlıyor.

Bir yeriniz kırıldıysa veya herhangi bir zarar gördüyseniz ve ekipler yolda ise ambulans gelene kadar bekleyin. Siz fotoğraf çekemeyecek durumda iseniz olay yerinin bir kaç açıdan fotoğrafını çekebilecek birisinden yardım isteyin. Ambulans gelemeyecek bir yerde iseniz, size çarpan araç kaçtı ise ve çevrede kimse yok ise kalkıp gitmek sonradan oluşabilecek sakatlıkları gündeme getirecektir.

Trafikteki tüm engellere rağmen sağlam ve güvenli bir sürüş yapmak gerçekten zor olabiliyor. Özellikle hata yapanların hatalarını kabul etmemeleri ise en büyük sıkıntı. Hatalarını anlamayan sürücülerin trafik cezası yerine psikolojik durumlarının değerlendirileceği ve yeniden ehliyet almak zorunda kalmalarına neden olacak bir sisteme kavuşana kadar hepinize iyi sürüşler

 

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here