Supersport

1
726

Supersport motosikletlerin en büyük sorunu etrafta çok soru soranla karşılaşmanızdır. “Son sürat kaç abi” , “Kaç lira yakıyor bu” , “Kaça satarsın bunu” ve bir çok soru ile karşılaşıldığından, herkesin en beğendiği motosiklet grubu ile insanlara cevap yetiştirmesi çok olan tip motosikletlerdir. Bu motosikletlerin genel özelliği herkesin pistlere uygun olduğunu düşünmesidir. Fakat bizlere sunulan supersport motosikletler yarış pistlerindeki modellerin evcil halleridir.

600cc, 750cc ve 1000cc motosikletler supersport grubuna girmektedir ama Hayabusa gibi bu sınıfında üstünde olan Hayal Buysa “Ölüm Makinası” lakaplı bir yarış motosikleti bir çok kişinin hayalini süslemektedir.

Supersport sınıfın avantajları; Yarışa hazır olarak üretilen bu supersport motosikletler genellikle iyi yol tutuşu ile ünlüdürler, fakat aşırı gaz verildiğinde tekere gelmek deyimini bilmeyenler için tehlikelidirler. Bir çok genç sürücü bu sınıfa geçmeyi hayaleder ama geçince kazaların kaçınılmaz olduğunu ilk kazadan sonra anlarlar. Neyse bu aslında bir avantaj yerine bir dezavantaj oldu. ABS seçenekleri vardır ve bir çok konforu bereberinde gelmektedir. İyi fren kabiliyetinde olurlar. Sizi sıkıştıran araçtan kolay kaçabilmenizi sağladığı gibi, oturuş pozisyonundaki kapanma sizi rüzgardan korur, manevraları kolay yaparlar. Bir çok bölgeye rahat ve hızlı şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Avantaj ve dezavantaj durumu biraz karışık olsa da, hız durumunu dengelemek için baştan kontrolü elden bırakmamak gerekir.

Supersport sınıfın dezavantajları; Performansı yüksek olduğundan elden kaçırma olayı çokca rastlanır, yakıt tüketimi gaz kolunu çok kullanmanıza göre artar, hatta bu bazen otomobil yakıt masrafına denk gelebilir.  Gücü ne kadar çok hissederseniz yakıt tüketiminiz o derece artar demek daha doğru olacaktır.  Öne kapandığınız için ileriye bakışınız daha açık olduğunca hız yapmanız iyi olacaktır. Bunları bir kenara bıraktığımızda, diğer hususlar şunlardır; Asfalt sışında kullanımı çok zor olur,  dönüş açıları diğer motosiklet tiplerinden daha geniştir. İyi  giyinmediğinizde ve kaza yaptığınızda beden hasarınız çok olacaktır. Kişisel eğitiminiz ne kadar iyi ise o kadar iyi kullanırsınız yoksa riskiniz çok artar. Durmak istediğinizde 50 km’de 10 metrede durabilirken 100km hızda 35 metre mesafede durabildiğinizi bilmeniz gereklidir.

Bu sınıfın en sevilen modelleri ise Yamaha R6, Yamaha R1, Honda CBR 600RR, Honda CBR 1000RR, Suzuki Hayabusa, BMW 1000RR, Suzuki GSXR 1000, Ducati Panigale 1199 ve Aprilia RSV 1000 R gibi motosiklet omdelleridir.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here