Soyuldular, Saldırıya Uğradılar Ama Vazgeçmediler

0
1220

Bir hayalimiz vardı neredeyse kimsenin inanmadığı.

Ne motosiklet ile dünya turuna çıkacağız sözlerimize ne de Afrika’ nın etrafında bir tur atmayı planlıyoruz cümlemize kimse inanmadı. Hatta o kadar uzağa gitmeye gerek yok North Cape bile şaka gibi geliyordu insanlara. Neden mi?

Çünkü bu sözleri söyleyen; Motosiklet ehliyetini olmamasını bırak hayatında motosiklet üzerine oturmamış can yoldaşım, yol arkadaşım Ferry One Road One World ve 2006-2007 yıllarında motosiklet sürmüş ama stabilize yola bile girmemiş ve dokuz sene motosiklete üzerine oturmamış ben TatlıGezgin söylüyordu bunu.

Neredeyse kimse inanmasa da biz hayalimize ve kendimize sonuna kadar inanıyorduk.

Motosikletle dünya turu kararını verdikten bir ay sonra düşmüştük yollara. Ferry’ nin ehliyet sınavları, ehliyetin gelişi motosiklet bulup malzeme almamız o kadar zaman aldı.


😅
 Ben İstanbul’ dan çıktım yola Hollanda’ da buluştuk. Dört aylık Avrupa ve Nordkapp maceramızın ardından daldık Afrika’ nın bilinmezliklerine. Başlangıç için Fas’ ı seçmiştik önce Batı Afrika rotasını yapalım dedik.

Neden bilmiyorum ama zordan başlamayı tercih ettik işte. Ne kumda ne çamurda motosiklet sürmemişiz motorun sigortaları nerde onu bilemezken bugün 20 ayı aşkın süredir yoldayız. Afrika’ da 32. ülkemiz olan Kenya’ ya veda edip Etiyopya’ ya girmeye hazırlanıyoruz. Şu ana kadar 53 ülkede tekerlerimiz dönmüş 65.000 km yakın yol yapmışız.

Motosikletlerimizin neredeyse tüm bakım onarım işlerini biz yapıyoruz. Çadırda yatıp kalkıyoruz her türlü doğa koşulu ile baş etmeye çalışıyoruz. Hiç bir hava koşulunda motosiklet sürmekten vazgeçmiyoruz. Soğuktan uyuyamadığımız, kervan geçmeyen yerlerde kaldığımız için su bulamadığımız zamanlar oldu.

Çadırımıza hırsız girmeye çalıştı, sokak ortasında saldırıya uğradık, çantamız çalındı… Korkmadık korktuk ama bunlar sadece Afrika’ ya özel değil dünyanın her yerinde yaşanabilecek şeyler.

Bunların yanında biriktirdiğimiz inanılmaz anıları, edindiğimiz dostlukları, yaşadığımız güzel maceraları, kültürleri yaşamları onların hayatlarına dahil olarak öğrendiğimizi düşündüğümüzde kötüleri unutup gidiyoruz ama dersler çıkartmayı da ihmal etmiyoruz.

Yıllardır kurduğum bir hayaldi motosikletim ile dünyayı keşfetmek, özellikle Afrika’ yı motosiklet ile boydan boya geçmek ve öyle görünüyor ki bu artık bir hayal değil.

Ferry ile inandığımız bir şey var; Birşeyi gerçekten çok istiyorsan ve kendine inanıyor, güveniyorsan yolun yarısını geçmiş başarmaya sadece bir adım kalmış demektir. İstersen yaparsın!

Maceramız başlayalı iki sene olmak üzere ne kadar daha süreceğini bilmiyoruz ama maceramıza ortak olmak isterseniz sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. 

Afrika sonrası gezilecek ülkeler listemizde Türkiye var. Ferry’ ülkemin güzelliklerini göstermeyi çok istiyorum. 15 yıl önce karış karış gezdiğim ülkem ne kadar değişmiş bende görmüş olurum tabi.


☺️
 Sizler de bize en güzel motosiklet yollarını söylemeyi ihmal etmezsiniz değil mi?

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here