Sele Yüksekliğinin 8 Maddede Motor Sürmeye Etkisi

0
2184

Sele yüksekliği neler getirir neler götürür?

1- Sele yüksekliği motorun sürüş karakteri tamamen değişecektir. Ağırlık merkezinin öne kayması motosikletin yol tutuşunu çok etkiler. Cross motorla araziye çıkarsanız sele’de öne-arkaya kaymanın yarattığı farka inanamazsınız. O yüzden bu değişim kötü yönde olacaktır.

2- Rake açısının (ön tarafın yere açısı) küçülmesi motorun yavaş giderken daha kolay dönmesine ancak hız arttıkça motorun kendini düz ivmelendirmesine yol açar

3- Rake açısının (ön tarafın yere açısı) küçülmesi virajda motoru çok daha agresif hale sokar

4- Motorun ön tekerinin yol tutuşu özellikle iç virajda düşer. Standart hale göre ekstrem bir değişiklik, standart motorla dönebileceğiniz bir virajda low-side’a düşmenize sebep olma ihtimali yükselecektir.

5- Hareket mesafesinin kısalması, çukura vb. girdiğinizde ön takıma aşırı yük bindirerek sizi tehlikeye sokacaktır.

6- Hareket mesafesinin kısalması, motosikletin darbe emme kapasitesini çok azaltır. Çukura girdiğinizde ön jantı, hatta şasiyi kırabilir ve düşebilirsiniz.

7- Motorun aerodinamik yapısı bozulacağından yüksek hızlarda motorun arkası çok dengesiz hale gelecek, şeritte gezmek isteyecektir.

8- Arka salıncak ve ön çataldan orantısal bir alçaltma düşünüseniz şunu aklınızdan çıkarmayın, fakat arka salıncağın alçaltılmasıyla yan ayağın açılmaması gibi sorunlarla karşılaşınca sadece ön çataldan düşürmeyi ilk önce deneyin.

Not: Yere rahat basmak için selenin üstü yerine yanlarını traşlatmak daha verimli olabiliyor.

Selenin kaplamasını söküp, elinize bir tahta rendesi alıp, selenin üzerinden 3 – 5cm traşlamak ön amortisörü indirmekten çok daha iyi sonuç verecektir.

Uzun boylu sürücüler için 10 motosiklet önerisi yazısınıda okuyun

Yorum Ekle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here