Racing motosiklet ile başlangıç yapmak

9
7853

Supersport bir motosikletle başlangıç kadar iyi sürücü olduğunu düşünenler hatta hata yapmayacağını düşünenler bile vardır. Başlangıç motosikleti olarak üst seviye Supersport düşünüyorsanız, düşünmeyin. En alt Süpersport motosikletler ile başlamanızı tavsiye ederim. 125cc supersport veya 250cc supersport makina ile başlamak çok daha iyi  olacaktır.

Supersport’ların gücü ve torku ilk başlayan için hayal edilemeyecek kadar güçlüdür. Araba kullanıcısı olarak arkanızda dayanacak bir koltuğunuz olmadığını ama gazı sonuna kadar yüklendiğinizi düşünün nasıl bir ivmelenme ve güç ile karşı karşıya kalırsınız tahmin etmeye çalışın.

Racing motor fiyatlarını şu sıralar çok değişken. Son zamlar motosiklet almak veya değiştirmek isteyenleri etkiledi. Yamaha, Honda, Kawasaki, BMW, Ducati, KTM gibi firmalar Supersport modellerinde fiyat yükseltimi yaptı. Supersport fiyatlarına bakacak olursak. Yahama R1M fiyatı 122.000 tl oldu. Yamaha R6 fiyatı ise 64.000 tl oldu. Honda Supersport fiyatları ise Honda 1000RR fireblade 70.000 tl olarak belirlenmiş. KTM ise üst model olan RC 390 ise 24.000 tl’den satılıyor. BMW ise S 1000 RR fiyatını 102.850 tl’den satışa sunuyor.

Racing motor markaları ise bildiğiniz gibi yukarıda sayılan hem Dünyaca ünlü hem de Japon, Alman ve İtalyan firmalarından çıkıyor. En iyi motosikletleri bu firmalar üretiyor. Fakat ülkemize giren bir çok Çin yapımı, Kore yapımı ve Hint yapımı Supersport modelde var. Tercih edenlerin kalite ve işçilik konusunda bazı sıkıntılar çektiğini ama bu firmaların tüketicilere daha iyi yaklaştığını duyuyoruz.

Racing motor modelleri 125cc ile başlayıp, 250cc son zamanlarda 300cc, 400cc gibi ara modeller de kendini gösteriyor. Yeni başlayan arkadaşlar bu modellerden seçerek hem motosiklete başlangıç yapmak hem de SS bir motosiklet ile birazda havalı görünmek istiyorlar. 125cc o yüzden bir çok arkadaşa güçsüz ve görünüş itibarı ile çocuk motoru gibi görünüyor. Fakat ilk motosiklete başlayan için gerçekten yeterli olduğunu düşünmüyor.

Şimdi biraz daha fazla sürüş koşulları, oturuş biçimi ve kullanım özelliklerinden bahsedelim.

Racing motor nasıl kullanılır

Racin motor almak isteyen arkadaşlar için deneyim önemlidir, oturuş ve sürüş ilkeleri hatta viraja yatış şekilleri farklılık gösterir. Commuter veya scooter bir motosiklet modelinden bu tarz bir motosiklete geçmek geröekten zor olabilir. İşinbaşı eğitim, eğitimin ve öğrenmenin olduğu heryerde güvenlik vardır. Güvenlik demek kazalardan uzak durmanın tarifidir. Trafikte racing motosiklet kullanmak diğer motosiklet modellerine göre daha zordur çünkü trafiği diğer motorlar kadar net görebileceğiniz bir oturuş pozisyonunda değilsinizdir. Kullanırken diğer motosikletler kadar keskin dönüş kabiliyeti olmadığı farkedersiniz. Viraj demiyoruz, ikisi birbirinden farklıdır. Gidon dönüş açıcı diğer motosikletlere göre daha fazladır. Kullanım için bazı yollar racing motorlar için yehlikelidir. Tozlu, kumlu, taşlı, çamurlu yollar bu motorlara göre değildir. Nasıl kullanıldığına gelince iyi bir eğitimde sizlere anlatacakları 3 temel ilke vardır.

  1. Bakış açısı ve denge ilişkisi önemlidir
  2. Hız ve duruş mesafesi önemlidir
  3. Güvenlik için giyim şartları sıkıdır

125cc lik yarış motorları

En beğenilen modellerden bahsederek girmek gerekiyor. hangileri elle tutulur ve istediğiniz zaman satılıp yeniden bir üst motora rahatlıkla geçilir. Honda CBR 125 modelleri kolaylıkla satılır, çoğu kişi tarafından beğenilir. Yamaha YZR R 125 modelleri, Aprilia RSV 125 modelleri kolayca alınıp satılabilecek modellerdir. Bunlar tam bir başlangıç modeli kıvamındadır. Yeni başlayanlar için ilk acemiliği bunlar üstünde atlatmak ve sonraki üst modeline geçmek için ideallerdir. Doğrudan 250cc ile başlamak isteyen deneyimsiz arakdaşlar kaza riski ile karşı karşıyadır. 125cc ilk motosiklete başlayanlara 3 ay veya 4 ay sonra yetersiz geldiğini düşündürtmektedir. Fakat hız ön koşul olarak düşünen arkadaşlara bu model ile başlamayı önermiyoruz. Eğitim alarak 250cc bir motosiklet modeli ile başlayabilirler. Fakat eğitimsiz başlamak isteyenler, kendime güveniyorum diyen arkadaşların kazalarına şahit olup gerçekten çok üzülüyoruz. Lütfen kaza haberlerini inceleyerek ders çıkartmayı unutmayın. Şimdi bunları tam olarak okumayacağınızı veya bun yazıyı okuduktan sonra hiç duymamış gibi hareket edeceğinizi biliyoruz. Lütfen eğitim alıp bir üst modele geçin. Hem aileniz hem sizin sağlığınız için önemlidir.

250cc lik yarış motorları şehiriçinde kullanıma daha uygundur, üst cc motosiklet modelleri yani racin motosikletler şehiriçi kullanıma çok uygun gelmeyecektir.  Biraz havalı, biraz güçlü olsun diye alınan motosikletler keyif için daha idealdir. Yani işe geliş gidişlerde kullanmaya kalkarsanız motosikletin devamlı dur kalk yapmasından devamlı vites değiştirmesinden belirli süre sonra sıkılacaklardır. Yani çok torklu makinayı güvenli olarak şehiriçinde kullanmanın çok zevkli olmadığını söyleyebilirim. Uzun yolculuklarda daha iyi performans göstereceklerdir. Bu kategorideki model olarak Kawasaki 250 SL, CBR 250 R, Hyosung gt250r model veya Megelli 250 gibi modeller var. İlk ikisi için gayet dayanıklı ve çekici, aynı zamanda satılması kolay motosikletler olarak seçilebilir.

300cc lik yarış motorları SS motosikletler seyahatlerde çok daha iyi kullanımı olan motosikletlerdir. şehiriçinde dur kalk ve trafik içinde çok zevk vermeyecektir. Kullanım için seyahat şartı tabiki yok. Biz kullanmanın kolay olduğu, devamlı motosikletler ile uzun yol alanlar için ideal motosikletleri öneriyoruz. 300cc ile başlayana önerdiğimiz bir motosiklet değil. Ama alırsanız iyi bir eğitim alın. Biraz ön bilgi için şuradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Motosiklete Başlamadan Önce Eğitim Alsak Hayatımızda Kolaylaşacak 11 Şey

300cc’den 500cc’ye kadar yarış motorları kategorisinde hem Honda hem Kawasaki’nin ideal modelleri var. tercihiniz iki markanın herhangi bir SS modelinden olacaksa biraz bilgi ve eğitim ile ideal bir sürücü olabilirsiniz. Kullanırken oluşabilecek hatalar için size aşağıdaki yazıları okumanızı öneririm.

Motosiklet Sürücülerinin Dayanılmaz Ağırlığı Haline Gelmiş En Temel 10 Sorun

Facebook Yorumları

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here