Hala gitmediyseniz mutlaka uğramanız gereken 5 güzel rota

0
1309

Hala gitmediyseniz görmeniz gereken yerleri listenize alın. Herkes turistik gezi yaparken siz o yerlerin içine dalın, motosikletle her yere ulaşabilen en iyi araçtır. Yaz gezmeleri için bu rotaları denemediyseniz mutlaka gidin.

Hala gitmediyseniz mutlaka uğramanız gereken 5 güzel rota

1. Karadeniz Yaylaları

karadeniz yaylaları
karadeniz yaylaları

Karadeniz coğrafyası denince insanın aklına yeşilin her tonu ve gürül gürül akan dereler gelmektedir. Doğu Karadeniz coğrafyasında en çok sizi etkileyecek yaylalar ulaşımı zor olan yaylalar olacaktır. Bunlardan biri verçenik yaylasıdır. Bu yaylaların yanında Kaçkar dağlarında bulunan eşsiz manzara size o anda her şeyi unutturacak. Genel olarak Karadeniz yaylalarına ulaşım sağlamak istiyorsanız Trabzon bölgesine gitmeniz yeterli olacaktır.

2. Pamukkale Travertenleri

Pamukkale-Travertenleri
Pamukkale-Travertenleri

Travertenlerin bembeyaz görüntüsü ve insanın içini ısıtacak sıcak suyu görülmeye değer doğa harikalarından sadece birisi dir. Travertenlerin bu hale gelmesini sağlayan şey ise kaplıcalardan ve akarsulardan gelen kalsiyum karbonat minerallerinin su teraslarını kaplamasından meydana gelmektedir. Eğer Pamukkale’ye gelirseniz, hemen yakınındaki Hierapolis antik kentini görmenizi tavsiye ederiz. Bu rota üzerinde Motosikletle gezilecek çok fazla nokta bulacağınıza eminiz.

3. Kapadokya

kapadokya
kapadokya

Motosikletliler için cennet sayılabilecek gez gez bitmeyecek bir rota. Tarihin ve doğanın gücünü yansıtan bölgedir Kapadokya bölgesi. Muhteşem peribacalarına ve eşsiz yeraltı şehirlerine sahip olmaktadır. Bölgeye gittiğiniz andan itibaren zamansal bir değişime uğruyor ve bambaşka bir dünyaya adım attığınızı hissedeceksiniz. Birçok önemli uygarlığın izleri ise her yerde görülmektedir. Ihlara vadisine tersten girerek yeni yollar keşfedebilir doğayı ve vadiyi daha net tadabilirsiniz.

4. Nemrut Dağı

nemrut-dağı
nemrut-dağı

1987 yılından beri Unesco Dünya mirası listesinde bulunan Nemrut dağı Kommagene Krallığından kalma dev heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ülkemizdeki önemli milli parklardan birisi olmaktadır. Dağın üstündeki heykeller ve Tümülüs Kommagene kralı Antiochos ait olmaktadır. Nemrut dağının bilinen bir diğer özelliği ise gün doğumunun izlenebileceği en güzel yerlerden birisi olmaktadır.

5. Kelebekler Vadisi

kelebekler vadisi kuşbakışı
kelebekler vadisi kuşbakışı

Kelebekler vadisini denizden görmüşdünüzdür tersten giderek Kelebekler vadisi ülkemizde bulunan en önemli doğa harikalarından birisi, adını ise tahmin edeceğiniz üzere içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden almaktadır. Çok farklı renkler ve desenlere sahip kanatlarla ve çeşitli türlerde kelebeği görebileceğiniz yegane yerlerden birisi olmaktadır. Sahip olduğu kendine has coğrafya sayesinde bilim adamlarının önemli çalışma alanlarından biri olmaktadır. kelebekler vadisinde yüksek sese dikkat çok narin yaratıklardır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here