Motosikletle Yurtdışına Çıkacaklara Uyarılar

7
1970

Yurtdışına çıkışta prosedürler değişti, yurtdışına çıkacalar için uyulması gereken bazı kurallar uygulanmaya başladı.

ohal-motosiklet
Fotoğraf: Motosikletgezilerim.blogspot.com.tr

1. Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasındaki kontrollerde yaptıkları iş sorulmakta ve kanıtlayacak bir belge istenmektedir. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği, belgesi veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir.

2. İşverenler, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır ve detaylı bilgi istenebilir.

3. Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilmektedir.

4. Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmanız gereklidir.

5. Kamu çalışanlarından “yurtdışına çıkmasında bir mani yoktur” ibareli kağıt istenmektedir.

6. GBT sorgusu sonucunda herhangi bir sorun yoksa çıkışınıza izin verilmektedir.

Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan ise nüfus cüzdanı ile vize gerektirmeden girildiğinden sadece üstteki evraklar tamamsa girilebilmektedir.

Facebook Yorumları

7 YORUMLAR

  1. arkadaşlar kesin bilgi istiyorum yeşil pasaportluyuz 150 cc lik motor la 2 kişi yunanistan kavalaya gitmek istiyoruz.yunan kanunlarına göre 150 cc lk motorla otobanda otoyolda gide bilirmiyiz.kesin bilgisi olan cevaplarsa memmnun olurum teşekkürler.

    • Gidebilirsiniz otoyol farketmez, Avrupa ülkelerinde o kanun yurtdışından gelen motosikletlerde geçerli değil. Ayrıca geçen sene 125cc’lik motosiklet ile Atina’ya gittik, kimse bizi durdurmadı, ne bir polis, ne bir trafik polisi yolumuzu kesmedi.

  2. Arkadaşlar ben Yunanistan dan 2 girişli vize aldım seyahat planı Yunanistan Bulgaristan Romanya Sırbistan ve Makedonya üzerinden tekrar Yunanistan dan Türkiye ye dönüş yapmak 2 giriş schengen vizesiyle sorun yasarmiyim kesin bilgisi olan bildirirsen sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here