Motosiklet Kaskosu ile İlgili Yaşanan Problemler Nelerdir?

0
1340

Motosiklet Kaskosu ile İlgili Yaşanan Problemler Nelerdir?

motosiklet kasko

Motosiklet kaskosu hakkında yaşanan en temel problem hiç kuşkusuz küçük motor hacimlerine sahip olan araçlar ve büyük motor hacimlerine sahip olan araçlar arasındaki sınıflandırmada kapsamın ve kasko şartlarının büyük oranda değişiklik göstermesidir. Genelde kaza riski fazla olan motosikletlere kasko yapma konusunda pek hevesli olmayan sigorta şirketleri risk daha fazla arttığı için küçük motor hacmine sahip araçlara kasko yapma konusunda büyük sorunlar çıkarabiliyor.

Küçük motor hacmine sahip 50 ile 250 cc arasındaki motosikletlere sigorta şirketleri kasko yapmış olsa dahi çalınması durumunda kilit altında ve kapalı garajda olması gibi oldukça zor şartlar koyabiliyor. Diğer taraftan tüm motosiklet sınıflarına karşı uygulanan muafiyetler durum küçük hacimli araçlar olduğunda %25 oranlarına kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda kaskonun kapsamı da daraltılabiliyor. Sigorta yaptırmak isteyen motosikletliler eğer kapsamı arttırmak ve muafiyetleri kaldırmak gibi taleplerde bulunursalar astarı yüzünden pahalıya gelen sigorta primleriyle karşı karşıya kalabiliyor.

Diğer taraftan her şeyi kasıyor olmasına rağmen oldukça uygun fiyatlandırma sunan acentelere de kuşkuyla yaklaşmak gerekiyor. Acentenizin size bahsetmediği muafiyet uygulamaları ve kısıtlamalarıyla tatsız bir olayın ardından karşı karşıya kalabilirsiniz. Kısaca acentenizin ağzından çıkan hiçbir şeye güvenmeyin.

Piyasada bulunan acentelerin bazıları para kazanma hırsıyla gözlerini kırpmadan size yalan söyleyebilir ya da tam tersi gerekli bilgilendirmelerden yoksun acentelerle karşılaşmanız söz konusu olabilir. İnanmanız ve bakmanız gereken tek şey şirketin size sunduğu yazılı ve resmi kasko teklifidir. Bu şekilde muafiyetlerin ve klozların içeriklerine ayrıntılı bir şekilde bakma ve değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.

Motosiklet kaskosu hakkında bilmeniz gereken bir diğer küçük ayrıntı da kaskonun sadece motosikleti kapsamasıdır. Yani siz özellikle poliçeye yazdırmadığınız takdirde motosiklete sonradan takılan ve motosiklet aksesuarları olarak tanımlanan hiçbir şey kasko dahilinde değildir. Onlar için de ayrı prim ödemesi yapmanız gerekir. Talep ettiğiniz ya da poliçenin kapsadığı durumlarda kask gibi motosiklet kıyafetlerinizi de teminat altına almanızın mümkündür.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here