Motosiklet Kaskı Alırken Dikkat!

0
1550
How can I buy a good helmet

Motosiklet kullanımında kesinlikle taviz verilmemesi gereken bir durum varsa, o da kaskın her sürüşte takılmasıdır. Kısa veya uzun sürüşler olsun veya olmasın, kask her zaman şarttır ve hayat kurtarıcı bir fonksiyona sahiptir. Herhangi bir kaza anında kaskın işlevini yerine getirebilmesi içinde sağlam olması gerekir. Bunun da belli standartları söz konusu. Şimdi bunları açıklayalım.

Motosiklet Kaskı Alırken Dikkat!

  • Kaskın mümkün olduğunca hafif olması gerekir. Bunun nedeni uzun seyahatlerde kafanıza fazla ağırlık yapmamasıdır. Eğer kask, çok ağırsa doğru malzemeden üretilmediğini düşünebilirsiniz. Üstelik bu ağırlık, kullandıkça daha fazla kafanıza yük bindirir. Normal bakımdan kasklar, 1 ila 2 kilo arasındadır.
skully-helmet
skully-helmet
  • Kaskın kesinlikle ön tarafının kapalı olması gerekir. Yani yarı açık kask sistemlerini motorcuların seçmemesi gerekir. Yarım kasklar çeneyi açıkta bırakır ve bu düşme anında çenenin dağılmasına neden olur. Tam kapalı kasklar da ise bu risk olmaz. Açık kasklar ise, yolda sürüş kalitesini düşürücü toz ve böceklerin suratınıza çarpmasına neden olur. Buda muhtemel bir kaza sebebi olabilir.
helmets
helmets
  • Kaskı kafanıza taktığınız zaman çok bol durmaması lazım. Aynı şekilde çok fazla sıkan kasklarda iyi olmayacaktır. Orta sıkılıkta olması idealdir. Zamanla zaten orta sıkılıkta olan kaska kafanıza göre açılacak ve daha iyi bir konfor sağlayacaktır.
how-to-choose-a-motorcycle-helmet
how-to-choose-a-motorcycle-helmet
  • Çok pahalı olan kask markaları var. Bunları almak için cebinizde akrep olmaması lazım. Ama bütçenize uygun ve sizi koruyabilecek kasklarda var. Bütçeniz neye denk geliyorsa onu almanız en iyisidir. Çok fazla hız yapmamak ve trafik kurallarına uymak, en iyi tedbirlerden birisidir.
Ghost-Limited-Edition-Helmet
Ghost-Limited-Edition-Helmet

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here