Motorun ruhsatını kaybettim ne yapmalıyım?

Motorun ruhsatını kaybettim ne yapmalıyım?

0 1716

Araç Ruhsatını Kaybedenlerin Yapması Gerekenler

Araç ruhsatını kaybettiğinizi veya çalındığınızı en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirin. Bildirimi geciktirmeniz ruhsatın başka amaçlarla kullanılması riskini ve sorumluluğunuzu arttırır. Erkenden bildirmeniz hukuki açıdan önem taşır. Emniyet birimlerine bildirilmesi ardından gazeteye ilan vermeniz tespit açısından önemlidir.

Bildirim ve gazeye ilandan sonra araç ruhsatını yeniden çıkartmanız gerekecek. Araç ruhsatının yeniden çıkarılması işlemi için bazı evrakları hazırlamanız gerekecek. Aracın kısa süre önce muayene edilmiş olması, ruhsatın yeniden çıkarılması sürecini kısaltacaktır.

Yaptığınız başvuru, sistem üzerinden kontrol edilecektir. Aracını kısa süre önce muayene ettiren kişilerin bilgisi sistem üzerinden görüntülenebilir ve Araç muayene işleminin gerçekleşmemiş olması durumunda, yetkili birim sizden önce araç muayenenizi yaptırmanızı ister.

Araç muayenesinden sonra evraklarınızı hazırlamaya başlayın. Ruhsat yenileme için gerekli evraklar aşağıda;

1. Ruhsatın tekrar çıkarılması konusunda yetkili olan bir vekaletname,
2. Karakol tutanağı
3. Motor ve genel muayene tespiti
4. Trafik sigortası yapıldığını gösterir belge.

Bütün bu belgeler yanında başvuru ücreti için 180 TL tutarında harç ücretini de ödemeniz gerekiyor.

Günün kaskı: Bell PS Bullitt Retro Solid Mat Siyah Motosiklet Kaskı – http://goo.gl/UvI9X8

uygun-kasklar

Yorumlar

Yorumlar

Yorum yok

  1. Slm ben yeni aldığım motorsikletin ruhsat çıkarmak için bana verilen evraklarini kaybettim ne yapmaliyim ruhsatı nasıl cikaracam

    • Ruhsat çıkarma belgeleri kaybolduysa, işlem aynı şekildedir, sonra teknik muayene, şasi kontrolü, belgelerin kaybolduğuna dair karakol tutanağı, sonra harçları tekrar sizden talep edebilirler.

  2. Ruhsat için verilen belgelerin kopyası trafikte vardır oradan isteyebilirsiniz, sizin için işlem yapan tescil kurumundan belhgelerin kopyasını alabilirsiniz sanırım.

Yorum yapın