Motoruma Canım Feda

1
506

Motosiklet kelimesi eğer tek kelimeyle tanımlanacaksa, o kelime ‘görkemli’ olmalı. Hem hayata, yaşama karşı olan hem de kişinin kendi içsel dünyasına ait olan bir görkemden bahsediyorum burada. Esasında bir noktada yapay üretim değil de motorların kendi epik modellerinde işlevsel rol oynayan bir görkem mevzu bahis olan. Nitekim motorda üretimin övgüyü hak eden başlıca özelliğinin atmosferi olduğu söylenebilir.

Motoruma Canım Feda

motoruma canım feda
motoruma canım feda

Çoğu bilinçsizce motor kullanıcısı motor üretiminin sıradan bir olay olduğunu düşünmektedir. Bunun sebebi esasında kullandıkları şeyin daha ne olduğunu bilmemekte yatar. Günümüz motor kullanıcılarının hemen hepsinde bu üslup hakimdir. Eski dönemin kullanıcılarını takip eden anlayış çok azdır. Bunun sebebi büyük olasılıkla insanın hem kendisi hem de çevresi üzerine olan doyumsuzluğudur. Yapımcılar tarafından üretim arttıkça insan her geçen gün daha iyisini, daha güzelini , daha havalısını hepsinden öte daha fazlasını talep ediyor.

Ve bunu sadece istediği için yapıyor.

İsteğini ise mantıklı bir düzeneğe oturtamıyor. Fakat bilmelisiniz ki eski motor kullanıcılarında böyle bir profil hakim değildi. İnsanlar o dönemde daha bilinçli alışveriş yapıyorlardı. İşin en iyi kısmı da ne istediklerini çok iyi biliyorlardı. Belki de geçmiş ile bugünün motor kullanıcıları arasında en büyük ayrım budur. Fakat şunu da belirtmeden geçemeyeceğim bu tür, ne istediğini bilen motor kullanıcıları da hala var. İlginçtir ki tipik bir motosiklet modelinde onun yapım üslubu hikayesinden rol çalmaz.

motoruma canım feda
motoruma canım feda

Oysa yukarıda da altını çizdiğim, son dönem motor üretimlerinde ilk dikkat çeken unsur, bir üslup ısrarı. Hem de kaçınılmaz bir üslup ısrarı. Açıkçası bunun yansımaları motor kullanıcılarına kötü bir şekilde aşılanmıyor. Bunu bu şekilde iddia etmek yanlış olacaktır fakat böyle bir algının da olduğunu belirtmek istedim. Nitekim motor üretimleri, modelleri gibi insanın da kafası kullandığı şeyler üzerinde çeşit çeşittir. Dolayısıyla bu yaptığı her şeye yansır.

Tıpkı bugün size modern motor kullanıcılarının profilini yansıttığım gibi. Bu noktada alınması gereken herhangi bir önlem yok elbette. Zaten bunu da önlem alalım, geçmişteki algıyı yakalayalım diye yazıya dökmedim. Önemli olan tıpkı eski model motorları bilmek, tanımak kadar onun sahiplerini de hatırlamak, tanımaktır.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here