Motorcuların yakalandığı 7 paranoya ve kavram yanılgısı

1
1178
mitler ve motosiklet

Bir çok kulaktan dolma bilgimiz var ve bu bilgiler motosiklet alırken kulağımıza fısıldanmaya başlıyor ve atasözü gibi kafamıza kazınıyor. Bunların paranoyası ve kavram yanılgıları hakkında bir yazı yazdık ve yanlış bildiklerimizi ortaya döktük.

1. Spor lastikler daha hızlıdır

motolastik
Spor lastikler sadece daha iyi utuş sağlamak için tasarlanmıştır, yarış pisti olmadıkça ve belirli sıcaklıklara ulaşmadıkça herhangibir faydası yoktur.

2. Kask görüşü ve görünürlülüğü azaltır

Motorcycle-Helmet
Kask konusunda inanılmayacak ve bazılarından duyduğumuz görüşü azaltır saçmalığı tamamen hurafeden ibarettir. Garip mitler ve görünürlülüğü azatltığı konusundaki saptamalar tamamen bir kavram yanılgısıdır.

3. Lastik havası az olursa daha iyi fren yapılır

Motorcycle-Tire
Lastik üreticileri hava basıncını ve yol tutuşunu yüzlerce kere test ederek yol için uygun hale getirirler. Havası az lastiklerin yola daha iyi tutunarak, fren yapıldığında daha kısa sürede duracağı tamamen bir yanılgıdan ibarettir.

4. Daha hızlı gidersem kameralar beni yakalayamaz

Speed-Camera1
Hız sınırlarını aşarak kameralara yakalanmayacağını sanmak ise başka bir hurafedir. O kameralar hızı belirlemek için yapılmış özel kameralardır, isterseniz 400km ile gidin kameralar sizin anlık görüntünüzü belirleyerek o cezanın kapınıza gelmesini sağlayacaktır.

5. Sinirleri yatıştırmak ve iyi sürebilmek için az alkol iyi gelir

Drinking-and-Riding
Motorcular arasında gezen bu kavram yanılgısının nasıl çıktığını bilmiyoruz. Ama alkol almak refleks yavaşlığına ve anlık dalgınlıklara neden olarak sizi dikkatini dağıtır. Alkol içmek kesinlikle kazaya sebebiyet vermektedir.

6. Motorcu adam üşümez

Frozen Bike
Motor alırken en başta size ne dedilerse unutun. Sizi rüzgardan ve yağmurdan hemde kazalardan koruyacak güzel bir mont alın. Klass bir mağazadan aldığınız mont sizin sadece üşümenizi engeller.

7. Rüzgarlı havada yavaş gidersem rüzgar beni savuramaz

windy-motorcycle
Rüzgarlı havalarda rüzgarın geldiği tarafa doğru yatılır ve rüzgarın sizi etkilemeyeceği kadar motora hız verilir. Çünkü motor yavaş hızda kendini dengeleyemez, sizde.

Yorum Ekle

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here