Motor sadece ses ve duman mı?

1
1006
Aprilia_Dorsoduro_1200ABS_2011

Hiçbir zaman durmayan, durmak bilmeyen, bütün değişimlere adapte olmakla geçen bir çemberin içerisinde yaşıyoruz. Bu zaman çerçevesinde kimi zaman başımıza kaşıyacak fırsat bulamıyoruz. Bu yüzden kendimize nefes alacak alanlar açmaya gayret gösteriyoruz.

Motor sadece ses ve duman mı?

Aprilia_Dorsoduro_1200ABS_2011

Hobilerimiz bu şekilde oluşuyor. Yaşam içerisinde belli bir alana sıkıştırılan bizler artık nefes alamayacağımızı anladığımız anlarda soluğu bizi yatıştıracak şeylerde alıyoruz. Böylelikle hem işlerimiz aksamadan ilerliyor hem de kendimize beğenilerimiz çerçevesinde bir alan oluşturuyoruz. Son zamanlar bu tip yoğun ve sıkışmışlık hissini yaşayanların çeşitli spor dallarına ya da motor gibi birtakım araç sürme eğilimleri olduğunu fark ediyoruz.

Aprilia_RS4_125_2011

Bunun sebebi bu tür hobilerin dinamizmini her zaman koruyor olması. Bir anda bir kereliğine yapıp kopabileceğiniz alanlar değildir bunlar. Özellikle motor kullanımı o kadar özeldir ki kullanmaya başlayan kişinin kısa sürede onu bırakması oldukça güçtür. Ayrıca yeni üretilen motor taşıtlarına baktığımızda artık onların çevreyle ne denli uyumlu olarak üretildiklerini görmekteyiz.

Misal Yamaha ve Honda markaları, özellikle son senelerde bu konuya parmak basan ender motor üretici firmalarından. Bundan 10 sene önceye kadar motor kullanan insanlara çevreyi hem çıkardıkları sesten hem de etrafa saldıkları toz, dumandan dolayı pek iyi bakılmamaktaydı. Ancak artık üretici firmalar bu durumun farkında. Ürettikleri yeni motor modellerini çevreye uyumlu ve zarar vermeyecek biçimde üretime geçiriyorlar.

Aprilia_RS4_125_2011

Böylece hem motor kullanıcıları hem de çevresindekiler arasında keskin sürtüşmeler ortadan kalkıyor. Ayrıca son zamanlarda yürürlüğe konulan yasa maddeleri ile beraber hemen herkes motor kullanamamaktadır. Bu da motor kullanıcılarının artık geçmişe oranla daha bilinçli olduğunu göstermektedir.

Aprilia_RS4_125_2011

Motor kullanmak için önceden sadece belli bir takım kullanım belge ve sertifikaları gerekirken bu tür belgelerin alımı süreci artık daha da genişletildi. Böylelikle bahsi geçen belgelere sahip olmak için artık sadece çok istemek yeterli değil aynı zamanda sertifikaları alabilecek kadar baskın bir motor kullanım gücünüz olmalı. Siz de biliyorsunuz ki artık dışarıya çıkan hemen herkesin altında bir araç var ve bunların çoğu sürdürülebilir yaşam tarzına uygun olmayan şekilde üretiliyor. Motor kullanıcıları gösterdikleri yaklaşımla bunun bilincinde olmakla kalmayıp diğer araç kullanıcılarına da örnek olmakta.

Facebook Yorumları

1 Yorum

  1. Motoru sadece ses ve dumandan ibaret sanan arkadaşlar eminim ki motor hakkında hiçbir bilgiye sahip değildir. Motor başka bir tutkudur, sevgidir. Bunu anlamak için de iyi bir motor kullanıcısı olmak gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here