Motor Bilmeyi Mümkün Kılar

0
632

motorcular

21 YY. insanı bir bütün olarak görme ve dünyaya objektif açıdan yaklaşma çabası, insanın doğa ile bütünleşmesini sağlar ve bu da insanın kendini yetkinleştirmesine olanak tanır. Düzenli olarak kullandığımız veyahut kullanmayı planladığımız şeyler bize belli mertebede birtakım şeylerin yönteminin nasıl işlediğine dair epistemolojik bilgi sağlar.

Misal siz düzenli olarak motor sürüşlerini yapan bir sürücüyseniz o vakit sizin motor sürme yöntemine kadar belli birtakım şeyleri öğrenmiş ve işlerliğe kavuşturmuş olmanız gerekir. Bu süreçsel yöntem edinme şekli bir süreden sonra sizi bir şeyin üzerinde yetkinleşmeye doğru götürür. Diyelim ki sürekli olarak yaptığınız sürüşlerinizde her geçen gün farklı sürüş pozisyonları denemektesiniz o vakit o sürüş pozisyonları çerçevesinde yetkinli kazanmışsınız demektir.

Her geçen gün motor kullanımında yetkinleşen sürücüler görmekteyiz. Bu bize artık günümüzde motor ve motor sürüşlerine dair bakış açılarının genişlediğini ve motor sürüş yöntemlerine dair belli birtakım şeylerin yerine oturduğunu göstermektedir. Esasına bu epistemolojik yöntemsel yaklaşımı sadece motor sürüşleri için değil aynı zamanda buna bağlı olarak diğer alanlarda da değerlendirmeniz mümkündür.

Bizim burada sizlere yansıtmak istediğimiz nokta esasında motor sürüşlerinin temelinin sadece belli kurumlardan öğrenilebileceğidir. Geri kalan yöntembilimsel sürüş teknikleri ise sürücünün bizzat kendisinin oluşturmuş olduğu şeydir.

Dolayısıyla her motor sürücüsünün kendisine özgün sürüş yapısı vardır. Bunu önemli motor yarışlarında da görmek mümkündür. Sürücü sürüşünü şartlara uygun bir şekilde gerçekleştirdiği sürece sürüş sırasında yöntemsel olarak başvurduğu sürüş hareketleri hiçbir şekilde onun aleyhinde kullanılamaz. Geçmiş yıllarda motor kullanımına dair yöntembilimsel akrobatik hareketler sirklerde gerçekleştirilmekteydi ve insanlar bunun üzerine oldukça yatırım yapmaktaydılar.

 

Yıllar geçtikçe kullanılan şeylerin amaçları ve yöntemleri de her ne kadar belli değişimlere uğrasa da bir noktada değişime uğrayan o şeylerin hala kendisine içkin olan şeyleri muhafaza ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here