Limitsiz teknolojiyi zorlamak

1
400
limitsiz-motorlar

Limitlerin Olmadığı Bir Tutku

Motor sürmek dünyanın şu andaki hali ve geleceği ile ilişkilendirildiğinde, motor üreticilerinin ve motor tasarım trendlerinin gündeminde sınırları zorlamak, deneysellik, radikalizm, sürdürülebilirlik konuları öne çıkıyor. Bilgi teknolojileri devrimi, yaratıcılık alanını değiştirdi, genişletti, her yönüyle etkilemeyi sürdürüyor.

Limitsiz teknolojiyi zorlamak

Bilginin ve imgelerin bu denli hızlı ve kolay yayılabildiği bir dünya, motor üretim ve kullanımında yaratıcılık – özgünlük kavramlarının yeniden sorgulanmasını beraberinde getirse de kabul edilmeli artık pek çok hayali gerçekleştirmek olası. Nitekim güncel motor üretimin küresel konularla, sorun, veri ve olanaklarla buluştuğu bir kategoride yer alıyor.

Motor üretim ekipleri, yerkürenin belli başlı merkezlerinde yapılarını, tasarımlarını gerçekleştirebilmiş ve gerçekleştiriyor. Çoğu ise cesur ve büyük formlarla kendini gösteren büyük ölçekli, iddialı çalışmalar. Avrupadaki ülkelerde bu tür üretimlerin çoğunun yeri sergi proje mekanları. Öte yandan artık üretim mekan ile bütünleşmiş durumda. Dolayısıyla motor üreticileri de kendi üretimlerinin tek bir mekan altında sıkışıp kalmasını istemiyorlar. Sonuç olarak sürekli yayılım halindeler.

Bu tür üretim çerçevelerinde çalışma içerisinde yer alan ekip üyeleri her projede değişken olabiliyor; sayıları artıp azalabiliyor. Zira sadece üretimin kendisi yetmiyor, aynı zamanda üretim bir marka olabilmeli. Bundan dolayı üretimin bir sanal grubu da olmalı. Böylelikle çalışma sunumlarında, ürünün web sitesi tanıtımında ilginç kompozisyon, logo, ad ve sunum tekniklerinde dahi algınıyor bu.

Bu tarz çalışma temposunun getirisi her zaman daha çok ses getiren heybetli ürünlerdir. Kimi zaman bir motorun genişliği ve ağırlığını tahmin dahi edemezsiniz. İşte bu tür motorların görünüşündeki o heybet ve kuvvet, sürüşünüzün her anında da mevcut oluyor diye ekleyebiliriz. Sonuç olarak yaratım ve gelişme çerçevesind eilerleyen bu tür bir üretimin sonu gelmiyor.

Aksine nesiller nesiller boyu aktarılıp gidiyor. Bu da bize motor dünyasında belirgin trendleri olup olmadığına dair durumu sorgulatıyor. Nitekim bir ürün çalışmasının bu denli çeşitlilik göstermesi onu seven kitlesine göre birtakım belirgin trendleri de peşinde getirecektir.

İşte bu noktada motor sürücülerinin perspektifinden baktığımız anda bu olayın öyle bildiğimiz trendlerle ilişkisi olmadığını göreceksiniz. Burada olay sınırlar ve onun limitiyle alakalı.

Yorum Ekle

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here