Kopya motosiklet tercih etmek

1
622
kawasaki-versys-1000
kawasaki-versys-1000

Üretimde yeniden çevrimler, tekrar hayata geçirilen modeller ve onların devamları… Üretimciler hiç olmadığı kadar ‘cepten yemekle’ suçlanıyor son yıllarda. Gerçekten de piyasaya sürülen motor ürünleri, özellikle de talebe yönelik üretimler arasında orijinal üretimin sayısı yok denecke kadar az. Geçtiğimiz yıllardan bu başlık altına dahil edebileceğimiz üretimlerin sayısı da yine gayet fazla.

Kopya motosiklet tercih etmek

GSX-S1000/ABS
GSX-S1000/ABS

 

Tüm dünyada bir fenomene dönüşen var olan motor modellerinin tekrar üretimi öncüllerinin aksine mizaha yüklenen bir bakış açısı. Nitekim her ne kadar motor modellerinin tekrar üretimi olarak değerlendirilmeyen bazı modeller de hayatımıza sanki sıfırdan girmiş gibiler. Uzmanlar bu bakış açısının yanlış olduğunu düşünmekte çünkü her yapıma giren motor modelinin bir önceki motor modelinden aldığı bir perspektif bir yansıması vardır.

2016 victory magnum
2016 victory magnum

Bu inkar edilemez bir şey. Nihayetinde üreticilerin de ilham aldıkları bir yer olmalı. Tıpkı diğer taşıt üretimleri gibi motor üretimlerinin de aynı bu bakış açısıyla hareket ettilerini söyeleyebiliriz. Onlar üretimde bir önceki modelden kopyaladıkları kadar varlar. Ülkemizde bu tarz üretim yapan köklü motor üretim firmaları birer birer kapanırken, bağımsız motor üretici örnekleri için dağıtım şansı da giderek azalıyor. Dolayısıyla kimi iyi motor modellerini sadece dergi kapaklarında görmek bile bizleri mutlu ediyor. Nitekim bilirsiniz ki tüm dünyanın üzerine konuştuğu motor modellerini deneme şansı yakalayınca sevinmek, ülkemizdeki üretim vizyon programının ileride ne kadar kısırlaşabileceğinin habercisi.

Honda NC 750D INTEGRA
Honda NC 750D INTEGRA

Hatta bir noktada tehlike çanlarının başat unsuru. Bu yüzden kimi zaman en iyi motor modellerinin ülkemizde de sergilenme olanağı bulabilmesi ne yazık duruma iyimser bakmamızı engelliyor. Peki bu durumda ne yapılmalı? Motor uzmanları bu husus çerçevesinde yapılacak olan şeyin gündemi takip etmek yerine onun bir parçası olma yönünde. Yani bize yazıp çizilenin mahkumu olmayın manşet prangalarınızı üzerinizden atın ve motor deneyimine siz de katılın diyorlar. Bu, bu noktada duyup duyabileceğimiz belki de en naif şey.

fast motorcycle
fast motorcycle

Çünkü her ne üretilirse üretilirsin bir noktadan sonra insanın ümidi kırıldığında artık onu düştüğü yerden kaldırmak pek de kolay olmuyor fakat bu tip destekçiler her zaman yol gösterici oluyor.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here