Kışın Yolda Kalmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 14 Şey

0
1014

Motor sürücülerinin kış şartlarında günlük kontrol ve dönemsel motor bakımı için ayrıca özen göstermemiz gerekir. İşte kışın yolda kalmamanız için dikkat etmeniz gereken 14 şey;

motosiklette bakış
motosiklette bakış

1. Akü devamlı kontrolünüzde olsun, sizin yolda kalmamanızı sağlayacak en önemli unsurlardan biridir. Kickstart’lı motorların burada daha fazla avantajı var, ayak gücü ile motoru bir şekilde çalıştırıp, vurdurabilir ve yeniden yol alma imkanı bulabilirler. Aküyü sık sık kontrol etmeniz hazırlıksız yakalanmanızı engelleyecektir.

2. Motor soğutma sıvısının yeteri kadar buz çözücü içerdiğinden emin olun. Antifriz olmayan bir motor donmaya mahkumdur. Antifriz eksiğinin tamamlanması, motor arızasından çok daha düşük maliyetlidir.

3. Çalışmayan ve yanmayan ampülleri değiştirin. Kışın erken kararan havada sis, yağmur ve karda hem sizin yolu hem de yoldakilerin sizi görmesi için farların, sinyallerin, stopların düzgün çalışıyor olması önemlidir.

4. Gövde ve lastikleri yola atılmış tuzdan korumak için düzenli olarak temizleyin.

5. Takip mesafesini koruyun fren mesafeleri yağışlı havalarda artıyor unutmayın. Islak ve yağışlı yollarda takip mesafesini uzun tutmak kazaları %50 oranında azaltıyor.

6. Kaskınızın vizörünü, camını mutlaka temiz tutun. Motorunuzun ön camı varsa yola çıkmadan silin. Görüşün açık olması kazayı engelleyen en önemli etmendir.

7. Hava filtresi, kışa girerken mutlaka temizlenmeli veya değiştirilmelidir. Bu motorun çekişinin düşmesini engeller.

8. Buğu yapmayan pinlock veya buğu önleyici kullanmak görüşünüzü keskin tutacaktır.

9. Lastik havalarını mutlaka kontrol edin, düşük ve yüksek basıçnlı lastikler kazaya sebep olur.

10. Lastik aşınmışsa siz değiştiremiyorsanız riskiniz daha büyüktür, diğer motorlardan daha uzun mesafede duracağınızdan buna göre fren mesafenizi daha uzun tutun.

11. Sert hareketlerden kaçının, yavaş seyredin ve etrafınızı süzerek geçişlerinizi yapın çünkü kışın diğer araçlarında görüş mesafesi azalıyor. Ufak kazalar bile sizin yolda kalmanıza neden olur.

12. Yola çıkmadan sinyallerinizi kontrol edin bu sizi yolda bırakmaz ama sinyalsiz yola çıkmak kaza riskini artırır.

13. Kask ve korumalarınızın tam olması yolda üşümemenizi sağlayacaktır, lütfen ihmal etmeyin. Yolda bırakmaz ama soğuktan donmuş eller sizin reflekslerinizi yavaşlatır.

14. Yola çıkarken gaz, fren, debriyaj gibi unsurları kontrol etmek yolda karşılaşacağınız aksi halleri önceden engelleyecektir.

iyi yolculuklar, mutlu sürüşler

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here