Kaza ve Kavga Geliyorum Der

0
2431
motorlu-kaza
motorlu-kaza

Bizde adet haline geldi galiba, “yol verilmez alınır” deniyor. Kendine bu kötü düsturu motto edinenlerin sayısı oldukça yüksek. O yüzden savaştan çok insanımızı trafik ihlallerinde yitiriyoruz. Bazen kaza değil, kavga insanı öldürüyor. Ne acı bir durum!

trafikte
trafikte

Yol vermeme kavgaları hayatımızın parçası oldu

Motosikletliler olarak, her gün haberlere konu olan trafik kavgalarını hayretle okuyoruz. Hatalı sollama sebebiyle çıkan kavgalar, yol vermeme kavgaları, kaza kavgaları. Kısaca insan gibi dilimizi değil, maalesef hayvanlar gibi pençelerimizi, yumruğumuzu konuşturuyoruz. Öfke kontrolü nedir, nezaket nedir henüz içselleştirememişiz. Hızlı yaşa genç öl. İnsan kendi ölümünden kendisi sorumlu olabilir ama başkalarının hayatını nasıl tehlikeye atabilir! Sizce çok anlamlı mıdır? Yollarda illa hızlı mı gitmek zorundayız, neden temkinli bir şekilde sürüş yapmayı seçmiyoruz! Hem kendi güvenliğimiz hem başka insanların can güvenliği için normal hız sınırları içinde trafik kurallarına harfiyen uyarak sürüşün keyfini çıkarmıyoruz.

kazalar

Kaza her zaman geliyorum der kurallara uymalıyız

Trafikte sadece bizim kurallara uymamız tek başına yeterli olmuyor, diyelim ki kaza oldu. Öncelikle kendimizi kontrol edip, sakin davranmalı ve sonra kazaya karışan insanlara kendi hayatımızı tehlike atmadan yardım etmeliyiz. Diyelim ki kaza hafifti, kavga etmek yerine, “geçmiş olsun”la başlayan bir cümle kurup, muhatabımızla konuşarak, trafiği en kısa sürede nasıl açacağımızı düşünerek sakin davranmalı her zaman çözüm odaklı düşünmeliyiz. Kavgalara neden olan trafik kazalarının belirli nedenleri var. Bu nedenleri bilirsek daha az kazaya karışmış oluruz diye düşünüyorum. İşte kazayı çağıran nedendeler: Araçlarımızın hızını yol hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak. Kavşak, geçit veya kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak. Doğrultu değiştirme, dönüş kurallarına uymamak. Trafik güvenliği ile ilgili kurallara uymamak. Şerit ihlali yapmak. Manevraları düzenleyen genel şartlara uymamak. Kırmızı ışık ihlali. Trafik İşaret ve işaretçilerine uymamak. Alkollü araç kullanmak. Kurallara uygun olmayan park yapmak. Geçme yasağı olan yerlerde geçiş yapmak, motosiklet ve dört tekerlekli araçlar için kaza nedenlerini sıralamış olduk. Sadece motosikletler ve araçlar mı kaza yapar? Hayır, yayalarda kaza yapıyor ya da kazaya davetiye çıkarıyor.

kavgalar

Yayalar da kazalara davetiye çıkarabilir sakin olun

Araçların karıştığı kazaların dışında yayaların sebep olduğu kazalar var. Yayalarımız bazen kendilerinin de trafikte olduğunu unutuyorlar. Neticede bizim kullandığımız motosikletler, arabalar insanlar kadar refleksli değil, işte o yüzden yayalar da kural ihlali yapıyor. Nasıl? Diyenlere yazalım: Birden yola fırlamak. Yolda gereksiz hareketler ve oyalanma. Cep telefonu ile konuşmak! Bir aracın arkasından kontrolsüz çıkış! Kırmızı ışıkta yola çıkmak. Otoyola girmek! Araçtan sarkmak gibi lüzumsuz ve trafik kurallarına aykırı hareketler nedeniyle kazaya sebep olma durumları yaşanıyor. Tüm bunların sonunda kaza oluyor ama bu kazalar kavga nedeni olmamalıdır.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde kaza yapan motosikletler
kaza yapan motosikletler

İster taşıt, isterse yaya kaza yapsın önemli olan kavga etmeden birbirimize daha çok zarar vermeden kazadan ve kaza yerinden ayrılmaktır. Öfke kontrolü önemlidir. Aman diyelim, öfkenizi kontrol altına almayı bilin. Tüm motosiklet camiasına kavgadan uzak, kazadan ve beladan uzak güvenli sürüşler dileriz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here