Güvenli kask diye birşey yok

1
6203
kask testi ve güvenliği

Öyle bir düşersin ki kask harici her yerin kırılır, herkesin güvendiği marka kasktır ama seni korumaz. Yani güvenlik aslında sizsiniz ani carpışmalar hariç nasıl düşeceğinize ve düşerken nasıl yönleneceğinize karar verebilirsiniz.

Darbeleri dik değil omuz bölgenizle yani yan olarak almaya çalışın. Dik çarpışmak doğrudan ölümle yüzyüze gelmektir.

Sadece açınızı değiştirerek boyun kırılması, kaburga ezilmesi ve motorunuzu dik çarpmayla katlanmasını hem de pert olmasını engelleyebilirsiniz. Kendinizi %50 daha fazla korumuş olursunuz.

Güvenli kaks diye birşey yok ama alırken bazı özelliklere dikkat etmek sizi birçok hatadan koruyacaktır.

Önemli 5 madde ve kask alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ufak hatırlatmalar ile güvenliğiniz için önemli bilgiler verdik.

Kask ve kendi güvenliğiniz için 5 önemli madde

1.  En güvenli kasklar, kapalı (Full-face) ve güvenlik standartlarını karşılayan kasklardır. (DOT, ECE vb.)

2. Kaskınızı taktıktan sonra çene bağlantısını unutmayın.

3.  Beyaz renk kask sizi %28 daha görünür yapar.

4. Darbe almış kasklar koruma özelliğini yitirir ve kask ömrü yaklaşık 5 yıldır

5. Uzun yol, kısa yol her zaman kaskınızı takınız!

Sık Sorulan Sorular ve cevapları:

 

Kışlık motor kaskı var mıdır?
Kasklar yazlık ya da kışlık olarak değil full face, çene açılır, yarım gibi tiplere ayrılır. Havalandırması iyi olan kapalı bir kaskı yazın kullanabilirsiniz. Kışın bu kanalları kapatarak soğuktan kendinizi koruyabilirsiniz. Balaklava veya maske ile boyun ve çeneden girecek soğuk hava, rüzgar ve yağmur kolaylıkla engellenir.

En iyi motor kaskı modelleri hangisi?
En iyiden kastedilen en güvenli kask, tek bir en iyi kasktan bahsetmek imkansızdır. Farklı marka ve modellerde iyi kasklar mevcut. Kapalı (full face) olması ve ECE, DOT sertifikalara sahip olmasıdır önemli olan. Ağırlık, konforlu olması, ses yalıtımı iyi yapılmış olması, aerodinamiklik  rüzgar testi gibi faktörler o kaskı en iyiler sıralamasına sokar.

En pahalı motor kaskı, en güvenli kasktır diyebilir miyiz?
Yapıldığı hammadde fiyatı belirler. Termoplastik, fiber ve kevlar malzemeden yapılmış kasklar arasından seçerken http://sharp.direct.gov.uk/ adresinden çarpışma testlerinede bakarak en iyi puan alan kaskı seçmeniz iyi olur. Yani pahalılık değil dayanıklılıktır o kaskı iyi kılan.

Ucuz fiyatlı motor kaskları güvenli midir?
(ECE, DOT vb.) sertifikalı kapalı kasklar (full face) en güvenli kasklardır güvenlidir. Genelleme yapmak iyi değildir ama yüzünüzü ve başınızı daha fazla korurular. Bazı kask markaları arasında, bu özelliklerde, oldukça ucuz fiyatlarda kask modelleri de var.

Facebook Yorumları

1 Yorum

  1. Motosiklet kullananların birçoğu kask takmamaktadır. Farkındalık uyandırma açısından güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Kaskın hayat kurtardığına birçok kez şahitlik ettim umarım benim gibi olmadan herkes kask takmaya başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here