Kask koruma ya sonra, dün yaşanan feci kaza

2
3024
kaza ataşehir
kaza ataşehir

Dünkü kazada bir aile dramı yaşandı, bir çoğunuzun haberi vardır. Sorumlular cezalarını umarım alacaktır. Kask ve korumanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anladık. Ama bazen bunlarda yetmeyebiliyor. Yolda giden arabaların anlık ve ani hareketleri bizim dengemizi bozabiliyor ve kazaya neden olabiliyor.

Kask koruma ya sonra, dün yaşanan feci kaza

Kaza saat 11.30 sularında, E-5 Karayolu TEM bağlantı yolu ayrımı Kadıköy yönünde meydana geldi. Tarık M.nin kullandığı 34 KK 2191 plakalı otomobil ile Efe G.’nin kullandığı 34 JR 3185 plakalı motosiklet çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle motosikletin sürücüsü Efe Güngör(26), direksiyon hakimiyetini kaybederek düştü.

Otomobil sürücüsü Tarık M. Birinci köprü istikametine gidiyordum. Motor da araçla birlikte hızlı bir şekilde geldi. Ondan sonra, aracımın yan tarafına vurdu. Kaya kayarak da bariyerlere gitti. dedi.

Ailesine başsağlığı diliyoruz. Kask ve korumanın önemini anladık ama yeterli olmuyor. Trafikte diğer araçların bilinçlenmesi için yasaların bilinçlenmesi gerekiyor. Düşmeyi öğrenmeli hatta hız sonrası bile düşerken savrulmayı bilmeliyiz. Nereye savrulacağımızıda tahmin etmeliyiz, zor bir konu bu konuda çok detaylandırıp, ailenin acısını zorlamakta istemiyoruz.

O yüzden aksesuarlar konusuna bir girelim ve detaylandıralım.

Motosiklet aksesuarları çok çeşitlendirilmekle birlikte motor kaskları ve motor lastikleri dışında motosiklet kullanırken giyilen giysilerin de önemli bir yeri olduğunu söylemek gerekir ve bu ürünlerin hepsi koruyucu motosiklet aksesuarlarıdır ve bunları eksiksiz takmanız tam güvenliğinizi sağlayacak ve motosiklet sürücüsü otomobil sürücüsünden farklı olarak bir kabin içerisinde değildir ve her türlü dış etkenden kolayca etkilenebilecek şekilde motosikletin üzerinde açıkta seyahat eden kişi olarak bilinmesi gereken bir durum olduğunu söylemek gerekir.

Konforlu bir biçimde sürüşün keyifle yapılabilmesi ve herhangi bir kaza durumunda vücudumuza gelebilecek zararı engellemek ya da en aza indirgemek için bazı koruyucu malzemeler satın alarak kullanmanız gerekmektedir.

Koruyucu motosiklet aksesuarlarını seçerken şık olmasından ziyade güvenirliği ve sağlam olması dikkatli bir şekilde önlem alınması gerekir ve hareket halindeyken rüzgardan az etkilenen ve yağmur geçirmeyen sizi rahatsız etmeyecek ve trafikte kolaylıkla fark edilmenizi sağlayan aksesuarları seçmeye özen göstermeniz gerekir ve motosiklet eldiveni motosikleti sürerken gaz kolu ön freni debriyaj sinyal ve korna gibi işlevleri kolaylıkla yerine getirmenize yardımcı olacağı gibi rahat bir sürüşte sağlayacağını söylemek gerekir.

Bol ve elinizi aşırı sıkan eldivenlerden kaçınarak olası kazaları da engellemiş olduğunuzu söylemekte yarar olduğunu söyleyebiliriz.

Bellik soğuk ve rüzgarlı havalarda böbreklerinizi üşütmenizi engelleyip size sağlıklı bir sürüş sağlayacaktır. Motosiklet montlarında ve pantolonu da olumsuz hava şartlarında sizi koruyabilecek özelliklerde olmasına sağlığınız ve sürüş açısından dikkat etmeniz gerekmektedir.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

  1. Lütfen düşünmeden hareket etmiyelim. Zira siz ne kadar iyi sürücü olursanız olun toplum olarak hala çok gerideyiz. otomobil sürücülerinin motorları dikkate alması kaza oranının azalmasına neden olur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here