Kask Dinamiği ve Faydaları

0
853
kask dinamiği
kask dinamiği

Motosiklet kullanıcısının en önemli koruma ve korunma ekipmanı kasktır. Artçı ya da öncünün kesinlikle hayati öneme sahip olan kaskı kullanması gerekir.

Kask Dinamiği ve Faydaları

Motosiklet sürüşünün keyifli ve güvenli olması için, başta kask olmak üzere diğer koruma donanımları ile gerçekleşir. Yapılan birçok araştırma sonucunda, ölümle sonuçlanan motosiklet kazalarında kask kullanılmadığını ortaya koymuştur. Kaskı sadece yasaların bir gereği olarak değil, motosiklet sürüşünde ayrılmaz bir ekipman olarak düşünebilmek, bilinç gerektiren, eğitimlerde kazandırılması gereken en önemli konuların başında…

Kaskın ne derece önem arz ettiğini anlayabilmenin en acı yolu, maalesef bir kazaya karışmaktan geçmektedir. Fakat, elinize alacağınız bir pinpon topunu, pinpon masasına çarptığınızda göreceğiniz zıplayan fiziksel tepki ile, belirli bir hızda giderken düşen bir sürücünün kafasının yerde sekmesi aynı mantıkla anlatılabilir. Bu sonuçla, pinpon topu gibi olmamanın en iyi yolu, kask kullanmaktan geçmektedir.

Kaskın kullanıldığında, fiziksel olarak yere çarpmalarda, pinpon topu örneğindeki sekme ister istemez olacaktır fakat bilinmesi gereken en önemli şey, bu sekmeler esnasında, çarpma etkisini kask adeta emip absorbe edecektir.

Buna göre, kullanılacak kaskın belli bir kalite standardına sahip olması gereklidir. Çünkü, çarpma ya da çarpışma esnasında, parçalanabilecek bir kaskın görüntüden başka hiçbir yararı kalmayacaktır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here