İnsan Vücudu Hakkında 18 İlginç Bilgi

0
1557

Vücudunun ana yapı taşlarından birisi olan hücre ve dokuların oluşturduğu organlar, sağlıklı bir büyüme ve gelişme gösterip, vücudumuzdaki sistemler görevlerini eksiksiz olarak yerine getiriyor. Peki bu durumlar gerçekleşirken ne gibi durumlarla bağdaşıyor? Vücudunuzdaki elektrikle 25 watt’lık bir ampul yakmaya çalışmazsınız, ya da tek bir saç telinizle 3 kg kaldırmaya… Nasıl olurdu, biz hem iletken hem aylıtkan olabilir miyiz, akü görevini görebilirsek motosikletimizde aküye’ne gerek var. Şimdi listeyi gözden geçirelim.

1- 6 fil ağırlığı yiyecek

İnsanlar yaşamları boyunca, 6 fil ağırlığına eşit miktarda yiyecek tüketmektedir. Bir fil ortalama 3 ton geliyorsa bunu düşünmek ve hayal edince çok obur olduğumuz düşünülebilir.

2- Tırnaklarımız çok uzuyor?

Tırnaklarımız bir yılda 3,75 metre kadar uzar.

3- Nefes 1mt³

Tek bir dakika içerisinde 1025 cm³lük havayı içimize çeker, 4 kilograma yakın kanı vücudumuz içinde devrederiz.

4- Vücuttaki elektrik

Normal bir insan vücüdunda bulunan elektrik 25 wattlık bir lambayı dakikalarca yakabilir.

5 – Vücut dayanıklılığı

Bir insanın normal vücut ısısıyla dayanabileceği su sıcakllığı 110 derecedir.

6- Kalp atışı

Kalbimiz normal olarak dakikada 70-72 kere atar. Bu atışa göre, 70 yaşındaki insanın kalbi 250 milyon kere atmış ve bu süre içinde de 167.561.600.000 kilo kan,damarlarımıza pompalanmıştır.

7- Kemik sayısı ve aynı oranda betondan dayanıklıdır

Bebekken 270’ten fazla kemiğimiz varken, büyüdükçe bunların bazıları birbirleriyle kaynaşarak sonunda sadece 206 kemikle kalırız.

8- Deri yüzeyi

Yetişkin bir insanda akciğerlerin yüzey alanı yaklaşık olarak 75 m ²dir. Derinin yüzey alanı ortalama olarak 16 m² olarak alındığında, akciğerlerin yüzey alanının derinin yüzey alanının yaklaşık 5 katına eşit olduğu görülmektedir.

9- Mide kendini onarır

İnsan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek durumundadır; aksi takdirde kendisini sindirir.

10- Saçın tek teli

Bir tel insan saçı 3 kilograma kadar ağırlık kaldırabilecek esnekliğe sahiptir.

11- Göz kası

Göz kası tüm vücudun en hızlı tepki gösteren kasıdır. İnsan vücudundaki en güçlü kas ise dilde bulunmaktadır.

12 -Karbon, Fosfor, Sülfür, Magnezyum

Vücudumuzda o kadar çok karbon taşırız ki bunları bir araya toplayıp kullanmak mümkün olsa 9000 adet kurşun kalem yapılabilir. 2200 kibrite yetecek kadar fosforumuz, 250 gramdan fazla sülfürümüz, bir kaşık dolusu magnezyumumuz, 5 cm boyunda bir çivi yapacak kadar demirimiz vardır.

13- En küçük kemik

Vücudumuzdaki en ufak kemik kulağımızdadır ve üzengi kemiği (stapes) diye adlandırılır. Sadece 1,98-4,3 mg ağırlığına sahip olan bu kemik 2,5-3,3 mm uzunluğunda olup bir pamuk lifinden daha incedir.

14- Kaslar

Vücudumuzda 639 civarı kas bulunmaktadır. Kaslar vücudumuzun toplam ağırlığının yaklaşık 2/5’ini oluşturmaktadır. Vücudumuzdaki en küçük kas kulağımızın derinliğinde bulunan ve işitmede fonksiyonel olan stapedius kası iken, vücudumuzun en büyük kası kalçamızda bulunan “gluteus maximus” kasıdır. Gluteus maximus yürürken ve koşarken bacağımızı kuvvetli bir biçimde geriye doğru itmekte olan kastır. Vücudumuzdaki en uzun kas ise sartorius kası olup kalçayı büken ve dışarı doğru iten kastır.

15- Yüz kasları

Yüzümüde 60 adet kas vardır. Gülümsemek kaşları çatmaktan daha kolaydır. Gülümsemek için 20 kası çalıştırmamız gerekirken, kaşlarımız çatmak için 40’ın üstünde kası çalıştırmamız gerekir.

16- Damarlar

İnsan vücudundaki damarların uzunluğu yaklaşık 96 bin kilometredir.

17- Hapşırma hızı 161 km

Hapşırık havada saatte 161 km hızına ulaştığı saptanmıştır. Bu nedenle hapşırınca burnunuzu ve ağzınızı mutlaka bir mendille kapatmalı, fakat hapşırığınızı tutmaya çalışmamalısınız aksi takdirde beyin hücreleriniz zarar görebilir.

18- Sağır olarak doğuyoruz

İnsan doğduktan bir kaç gün sonraya kadar, hiç birşey duymayacak kadar sağırdır.

kaynak: listeliste

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here