İlk yardım sırasında yapılmaması gereken 9 hareket

0
1285

ilkyardim

Hastanın vücut ısısı 38 derecenin üzerindeyse, terlemesi için onu iyice ısıtacak şeylerle sarmak yapılan en büyük yanlıştır. Titreme ve üşüme, ateşin yükseldiğinin göstergesidir ve hastayı kalın bir şeylerle sarıp sarmalamanız, ateşinin daha da yükselmesine sebep olur. Bunun yerine daha serin kıyafetler giymesini sağlayın.

 

ilkyardim1

Sara krizi geçirirken dişlerini sıkan birinin ağzını kesinlikle yabancı bir cisimle açmaya çalışmayın. Bunun yerine kişinin kafasını bir yere çarpmamasına dikkat edin ve bunu yaparken çok fazla güç uygulamayın. Başının altına yumuşak bir şeyler koyun ve spazmlar geçtiğinde hastayı yana çevirin.

 

ilkyardim2

Yanan bölgeye hemen merhem sürmeyin. Bu bölgedeki ısının artmasına sebep olacaktır. 10-15 dakika boyunca yanık bölgeyi soğuk suda bekletin. Bu sayede ısı düşecektir. Daha sonra merhem sürebilirsiniz.

 

ilkyardim3

Kazazedeyi arabadan hemen çıkarmaya çalışmayın. Kırık bir kemiğin iç organları kesmesine ve hastanın iç kanamadan ölmesine sebep olabilirsiniz. Bunun yerine hemen ambulans çağırın. Eğer mümkünse aracın motorunu durdurun, aküyle olan bağlantıyı kesin. Kanamaları durdurun ve kazazedeyi sakinleştirmeye çalışın.

 

ilkyardim4
Boğulan kişinin sırtına vurmak, nefes borusunu tıkayan cismin borunun daha da derinlerine inmesine sebep olabilir. Bunun yerinde boğulan kişiyi hafifçe öne doğru eğin, sakinleştirin ve iki kez nefes almasını söyleyin. Durum daha ciddiye gitmeden, yine bu pozisyonda sırtının arkasından başına doğru olacak bir açıda hafifçe vurun.

 

ilkyardim5

Baygın bir kişinin dilini tutmak yerine, yana doğru yatırın. Dil olması gereken yere dönecektir.

 

ilkyardim6

Atardamar kanaması olmadıktan sonra yaralanmalarda turnike uygulanması sakıncalıdır. Gereksiz durumlarda turnike uygulamak, geri dönüşü olmayan sorunlar yaratabilir.

 

ilkyardim7

Donmuş bölgeleri sıcak suyla yıkamayın. Bu kılcal damarlarınıza zarar verir. Bunun yerine ılık su ile başlayın ve yavaşça donmuş bölgeyi ovun.

 

ilkyardim8

Elektrik çarpmalarında düşünmeden hareket etmek çok tehlikeli. Böyle bir durumda hemen sağlık ekiplerini çağırın. Mümkünse elektrik hatlarını merkezinden kapayın ya da ahşap çucuk gibi iletken olmayan cisimler aracılığıyla, kazazede ve güç kaynağı arasındaki bağlantıyı kesin.

 

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here