İlk motorunuz ne olmalı?

6
2757

Her şeyden önce temiz ve ucuz bir ikinci el olmalıdır ki tüm teknikleri denemekten çekinmeyesiniz. Pahalı bir motor alırsanız denemekten çekinirsiniz, düşürmekten, çizilmesinden çekinirsiniz, kıyamazsınız buda sizin sürüş yeteneklerinizin gelişmesine yardım etmeyecektir.

royal-enfield-himalayan-05066

İkinci faktör kontrol edebileceğiniz bir motor olmalıdır. Kontrol edilebilirlik fizik yapınıza, beden ölçülerinize, hangi ortamlarda daha çok kullanacağınıza, trafik ve yol tecrübenize bağlıdır.

Yolun Durumuna Dikkat Etmeden Basmak ve Kaza

Eğitim esnasında tek tip bir motordan ziyade farklı tipte motorlar kullanmak sizin sürüş kabiliyetiniz üzerinde olumlu etkiler yapacaktır. Çok korkak davranmayın ama ilk motorunuz 600 cc üzerinde olmamalıdır. Bu arada 20 yıllık iyi bir otomobil sürücüsün ile yeni trafiğe çıkacak 18 yaşındaki bir gencin motosiklet ehliyetlerini aynı anda almış olsalar bile aralarında çok fark olacaktır. 190 cm boyunda birisi elbette 165 cm boyundaki bir kişiye uyan alçak bir motora sığamayacağı için onun boyuna uygun daha yüksek bir motora binmesi(enduro tipi) uygun olacaktır.

2014-Yamaha-WR125R

Ehliyet alır almaz hemen ana yollara, yoğun olarak şehir trafiğinin aktığı caddelere çıkmayınız. İlk zamanlar tali, sakin yollarda kullanarak bir kaç ay daha kendinizi ustalaştırdıktan sonra kademeli olarak yoğun trafikte sürüşlere girmeye başlayınız. Mümkünse size destek olup yol gösterecek daha tecrübeleri bir arkadaşınız yada büyüğünüzle sürüşlere katılınız. Motor sürücülüğünün fiziksel olduğu kadar zihinsel bir işlev olduğunu, yüksek dikkat ve konsantrasyon istediğini asla unutmayınız.

Motor kazalarında en çok kırılan ve yaralanan 12 bölge

Yamaha TMAX 12 2

Bazı motorlar ağırdır bazıları hafif. Bazıları sırtınızı ağrıtır bazıları bileklerinizi. Bazıları iyi viraj alır bazıları düz yolda dengelidir. Bazıları devirlidir bazıları torklu. Bazıları gösterişlidir, büyüktür bazıları gösterişsiz ama her şartta kullanışlıdır.

Güneş körlüğü ve kaza

Facebook Yorumları

6 YORUMLAR

    • cbr 125 ideal motordur, sağlam ve yürürü iyidir, boyunuza uygun olduğunu görmek için mağazada bir üstüne oturun veya ikinci el alacaksanız üstüne oturup bir bakın almadan önce

  1. isterseniz 1000 ile başlayın, kendinizi bilmedikten sonra hiçbir anlamı yok. 600 ile başladım, geçen hafta bayanın birine vurmak durumunda kaldım toparlayamayınca. Ne mi oldu? Şuan kendisi kısmi felç. Düzelmediği taktirde hayatımız kayacak ikimizinde. O sağ kolu kontrol edebileceğine inanıyorsan bütün motorlar senindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here