Hepimizi kandırmışlar, 125cc’lik motorlarda bildiğimiz yanlışlar

2
11695
125cc motosikletler
125cc motosikletler

Motosiklet alırken ya fiyatına bakar ucuz der 125cc olsun benim olsun der alır, başlarız. 125cc’lik motorlar hakkında bir çok bildiğimiz yanlış var. Olumsuz bir yanını görünce pişman oluruz, ya da iyi sanıp pahalı alırız ve ardından yine bir pişmanlık daha olur.

Eğer doğru bir motosiklet almak istiyorsanız, önce ne istediğinize bakın. Hız mı? Manevra yeteneği mi? Denge mi? 125cc’lik motorların hepsi bunu karşılar mı tabi ki hayır.

Hepimizi kandırmışlar, 125cc’lik motorlarda bildiğimiz yanlışlar bunlar işte.

1. Cross mu? Racing mi? Tarz ve modeli belirledikten sonra geri kalan daha kolaydır. Örneğin size tavsiyem, rahatlık arıyorsan, Yamaha Ybr 125 ama dengeli ve hızlı olsun istiyorsan Yamaha r125’tir. Hangisi daha dengelidir, derseniz tabi ki Kros model daha dengelidir. Diğeri şehirli modeldir ama kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın.

2. Yakıt yönünden 125cc’lik motor daha iyidir , yanlış hepsinin yakma oranı birbirinden farklıdır. Yamaha Ybr 125 veya Honda cb 125 ace yakıt acısından çok iyidir. Az yakar. Mondial’i de es geçmemek gerek aslında. Mondial’in 150 mcx 162 mm piston hacmi sayesinde seri kalkış ve hareket kabiliyeti var.

3. ABS’li olanı al, yanlış burada başlıyor ABS sadece frenlere asıldığınızda kaymanızı frenlemek için son anda devreye girer ve frenlemede dengeyi korumak için vardır. Her zaman ABS devreye girmez. Diğer bir önerim KTM duke 125 modelinde ise standart olarak ABS sunan ilk üretici olması, motosikletin güvenlik konusundaki önemini ortaya koyuyor.

4. 125cc alacaksan otomatik daha iyi, daha az yakıyor al sana bir yanlış daha. Son olarak önerebileceğim motosiklet Aprilia RS4 125 olup 125cc’lerin yaklaşık 4 zamanlı motor ile donatılan ilk defa bir 125 cc motosiklette, doğrudan öncüsü RSV4 APRC’ten adapte edilmiş Aprilia Quick Shift sistemini ( debriyaj ile uğraşmak istemeyenler için) sizlere önerebilirim.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here