Hayatınıza Mal Olabilecek Sahtekarlıklar

0
769

Yeni keşfettiğimiz bir bilgiye göre, dünyadaki tüm arac pazarları, düşük kaliteli lastikler ile doldurulmuş durumda! Sakın ucuz Çin ürünleri gibi olduğunu düşünmeyin!

Bu sahtekarlar eski lastikleri alıp, size yenisiymis gibi satmak için, bir yöntem geliştirdiler.

Bu yazıyı, eski lastikleri yeniymis gibi gösteren aşağılık heriflerin, bunu nasıl yaptığını göstermek için, hazırladık. İste hayatınıza mal olabilecek sahtekarlıklar.

Kullanılan bu yöntemin, illegal ve tehlikeli olduğunu anlamanızı istiyoruz. Orjinal kalitesini kaybettiğinde, bu lastikleri herhangi bir arabada kullanmak çok tehlikelidir. Eğer motorunuzun lastikleri eskidiyse ve yenisini almayı düşünüyorsanız, seçiminizi akıllıca yapın. Bu yöntemden, haberiniz olsa bile, hayatınızı tehlikeye atabilecek bu sahtekarlığın, kurbanı olabilirsiniz.

Çoğu insan iyi durumdaki ikinci el lastikleri almayı düşünür. Böylelikle sıfır lastikler, ucuza getirilir. Aslına bakarsanız en iyi seçenek bu değil. Lastik seçiminizi yaparken, iki kere düşünün. Kendinizi riske atmayın.

Dışarda bir yerde eski lastiği alıp, yeniymiş gibi gösteren bu sahtekarlığın ustaları bulunmakta. Eğer bir uzman veya gününü lastik fotoğraflarına bakarak geçiren bir manyak değilseniz, size bu lastikleri yeni fiyatlarına satabilirler. Bu işi yapan şerefsizler sahte ürünlerinin sebep olduğu, yüzlerce hatayı umursamazlar. Bu adilerin tek umursadığı şey daha fazla para kazanmaktır.

Eski lastikleri, yeniymiş gibi gösteren, bu sihirli süreç nasıl işliyor? Aslında çok basit. Dolandırıcılar bazı aletler kullanarak, eski lastik katmanını kaldırırlar. Daha sonra lastiği cilalayıp, çizgileri daha derin ve daha dokulu bir hale getirirler.

Image result for motor lastik

Böylelikle lastikler çok iyi durumdaymış gibi gözükür. Ama işin aslı, daha ince bir hale gelmis oluyorlar. Amerika’da bir lastik marketinin sahibi, Mark Hubenson, bu yöntemin kullanılmasının çok tehlikeli olduğunu iddia etti. Tekerleklerde kullanılan lastik, bir cok kimyasal bileşenden oluşuyor. Bu lastikler çok dirençli olmasına rağmen, tabii ki herşeyden koruyamaz. Güneş ışınları, hava, sıcaklık değişimleri, kimyasal parçaların bağını kopararak, lastiğin yavaşça çürümesini sağlar.

Related image

Bu serefsizler ömrünü tamamlayan lastiğin, üst katmanını kaldırarak, yeniymis gibi gösteriyor. Bu tip lastikler, sizi cok kolay bir şekilde, kazaya sürükler. En küçük birşeyden, sorun çıkarabilirler. Hava sıcaklığı, hız, hareket ve ufak bir taştan bile patlayabilirler. Bildiğiniz gibi lastik ne kadar inceyse, delinme olasılığıda o kadar yüksektir. Bu sahte lastikler yüzünden, cok sayıda kaza yaşanmakta.

Finlandiyalı bir adam, insanlara gerçeği göstermek icin, Youtube’a bir video yükledi. Videoda insanların lastiklerini alıp, eski olup olmadığını anlayamıyacağınız bir hale nasıl getirildiklerini anlattı.

Lastik alırken, iyi yapılandırılmış ve doğranmış firmalardan almanızı öneriyoruz. Bu yazıyı okuduktan sonra bile, ikinci el lastik almak istiyorsanız, yanınızda bir uzman götürmelisiniz.

Unutmayın. Bu sahtekarlar her yerde! Sizinde sevdiklerinizin kandırılmasını istemeyiz. Bu yazıyı paylaşarak ailenize ve arkadaslarınıza gösterirseniz, onlarıda bilinçlendirebiliriz.

Lastik Kaplama İşlemi ile yüzeyi inceltme işlemini birbirinden ayırt etmek gerekiyor. Aşağıdaki videoda latik kaplama işleminin nasıl yapıldığı anlatılmıştır.

Hadi gelin dünyayı bu sahtekarlardan arındıralım. Güç bizimle olsun.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here