Gündemdeki emisyon olayı nedir, açıklayalım…

0
666

Motorların hepsinde değişmeyen bir prensip var. Benzinli motorların dizelden daha az sıkıştırma oranı vardır. Dizel daha güçlüdür. Yanma konusu hakkında bilgi vermek gerekirse; Kinetik enerji elde ediyoruz ama yan ürünlerde oluşuyor ve bunlar çevreye zarar veriyor. O yüzden emisyon oranları önemlidir.

Firmaların patladığı ve sansasyon yaratan olay da bu emisyon ve yakıt tüketimi. Kriterler şunlar; Euro 1 ile 6 arasında çok büyük farklar var ve zamanla gelişiyor. Binde %40’dan binde %6’ya kadar düşürülmüş durumda ama bu genel ortalama tam bir sonuç değil.

moto11_16599763

Azot oksitler mercek altına alınırsa 80 mlg düşmüş olması gerekiyor ama öyle olmadığını ve firmaların bunu sağlayamadığını görüyoruz. Zehirleyiciliği önleyemedikleri belirlenmiş.

Karbondioksitte global ısınmaya yol açan bir gaz. 200gr gibi sınırı olması gerekiyor, KM’de Avrupa araçlarında 123gr’a kadar düşüyor. Ama yanma ve benzin kalitesine göre değişiyor. Araçlardaki yanma katalitik konvertörler ile düzenleniyor, eskiden büyük araçlarda olanlar artık küçük araçlara kadar uygulanıyor, aralarında müthiş farklar var ama bir çoğu azot oksitleri engelleyerek düzenliyor.

Bildiğiniz gibi ülkemizdeki benzin kalitesi Avrupaya göre 4’te 1 ‘e kadar düşüyor, hala Avrupa normlarına gelmek için çok zamanımız var. Emisyon ayarları kısacası firmaların canını yakmış durumda ve büyük bir çalkalanmaya yol açtı.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here