Geçmişin yenilenen motorları yeniden

2
1253

“Ben herkesin bıktığı, o tanınmayan kişiyim’ diyor günümüzde artık üretimi olmayan motor taşıtları. Bu önemli bir şey. Çünkü uzun süre geçmişte popüler olan motor taşıtlarının üretimini görmedik. Zira uzun süre çevremizi yeni modeller ve onların üretimi sarmıştı. Bu saatten sonra artık geçmişte popülarite kazanmış olan motorları hatırlamak ve hayata geçirmek bizim için zor olmuştu. Nitekim yeni olan eskinin yerini kapatmıştı. Fakat artık şu günlerde fark ediyoruz ki bu tip bir durumdan söz etmek oldukça güç. Çünkü artık yeni model üretimlerinden ziyade geçmişe yönelik bir ilgi söz konusu.

motorcycle girl
motorcycle girl

Bunun sebebi büyük olasılıkla geçmişte üretimi yapılan motorların değerinin hem manevi hem de maddi olarak yükselmesinde yatıyor. İnsanlar artık yeni model motorlara şayet aradığı özel bir model yoksa onu sadece bir yerden başka bir yere ulaşımda kullanmak amaçlı alıyorlar. Bu da bir noktada bize motorun kadim geçmişini unutturmaktadır.

motorcycle girl
motorcycle girl

 

Neticede bir yerden başka bir yere ulaşım için başka taşıtlar üretilmiştir. Her ne kadar motosikletin kimi zamanda bir yerden başka bir yere ulaşmada daha kolay bir sistemi olsa da geçmişte insanlar motora bu şekilde bakmıyorlardı. Onlar motolarını daha çok kendi yakınların biri olarak bakıyor ve bakımını hiçbir zaman aksatmıyordu.

motorcycle girl
motorcycle girl

 

Bu önemli bir şey.

Motor ve insan ilişkisi o dönemlerde açıkça kendisini gösteriyordu. Motolar belki günümüzde böyle hissedilmeye nispeten geç başladı ama bu gecikmeyi de çabucak telafi etti. Günümüzde eski motor modelleri üzerinden yeni modeller yapıldığını kabul edersek esasında belki de telafi etti demek pek bir şey anlam etmeyecektir. Çünkü aslında formu değişse de o uzun zamandır bizim geçmişte bildiğimiz motordur. Burada belki de sadece algılayışa dikkat çekmek gerekir.

motorcycle girl love
motorcycle girl love

 

Çünkü yukarıda sadece motor taşıtlarının formunu değiştirdiğini belirtiyoruz. Bu olumsuz bir şey değil. Fakat asıl dikkat çekmemiz gereken nokta belki de insanların motoru nasıl algıladıklarıdır. Aslında formu belirgin bir şekilde değişim gösteren odur.

motorcycle veteran
motorcycle veteran

Geçmişin yenilenen motorları yeniden

Yeni jenerasyon algısıyla kullanılan birtakım şeyleri insanın kendisiyle beraber değişti. Bu doğru ve önüne geçilemez fakat böyle bir durumun varlığını da hatırımızda tutmakta fayda var.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here