Gazın Dönüşlerde Kullanılması Hakkında

0
1581

Motosiklet sürücülerinin bir çoğu gazın sadece hızlı gitmek için olduğunu düşünür. Hızlanmak için açıp yavaşlamak için kapatmayı hepimiz biliyoruz. Daha fazlası için kullanmayı aerodinamikleri nasıl etkilediğini ise bir çok deneyimden sonra öğreniyoruz. Gaz kullanımı dönüşte şasenin daha iyi ve fonksiyonel kullanılmasını sağlar.

2016-yamaha-mt250

Gücü yeterli kullandığımızda şase daha dengeli ve açısal ivmelenmesi daha orantılıdır. Bu da tekerlerin ve süspansiyonların beraber çalışarak riskleri en aza indirgeyecektir.

600-supersport-bike-shoot-full-size

Gazı açmak arka lastik tutuşunu kolaylaştırarak süspansiyonu iyileştirir, motorunuzu boşa lıp biraz hızlanıp yokuş aşağıya giderken bu söyleneni daha iyi anlarsınız.

600-cc-700-cc-motorlar-13

Yolda giderken boşa almanın şasenin tüm kabiliyetini kaybetmenize neden olduğunu, dönüşlerde ise virajı alırken arka lastiğin dengeyi koruyamadığını göreceksiniz.

2017-ktm-rc16-motogp-official-test-05

Hız kazanmak için gazı %20 oranında açarsanız dönüşlerde yavaşlayan motorun daha iyi ivmelenmesini sağlarsınız. Motor henüz yavaşlıyorken kapatılan gaz ve sonnrasında açılan gaz sayesinde zincir boşluğunu almış olursunuz. Bunu denemek için boş ve düz uzun yollarda denemeler yapabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here