Farklıysan Bizdensin

2
1025
2009_buell_1125cr

Motosiklet kullanmak, tıpkı sporun en güzel masallar gibi, farklı olanı ayrımcılık yapmadan kabul etmek veya ötekileştirmenin tehlikeli sonuçları gibi temaları naif ama etkili şekilde ele almak için doğru bir tür. Özellikle motosiklet yapımında büyük üreticilerin tekelinde üretilen motosikletlerin hedef kitlesinin ağırlıklı olarak yetişkinler olduğu düşünülürse, bu mesajlar daha da anlam kazanıyor. Oysa, üretiminden sonra bir motosiklet sadece bununla yetinmez.

Farklıysan Bizdensin

Motosiklet tutkunluğunun derinine indiğimizde belli bir seviyeden sonra tutkuda her şeyin fazlasıyla sembolik ve sembolizmin görsel olarak olmasa da fikirsel olarak yer yer tatminsizliklerin doğmasına neden olabildiği göze çarpıyor. Bunun sebebi büyük olasılıkla motosiklet ile onun kullananın arasında yatan etkileşimde yatmaktadır. Evet, çok doğru. Bu noktada motosiklet ile kullanıcısı arasındaki ilişkiyi insanlar arasındaki yaşanan birtakım bağlara benzetebilirsiniz. Nitekim iyi bir motosiklet kullanıcısı kendi motorunun ne olduğunu bilir.

2009_buell_1125cr_motorcycle_3-wallpaper-800x600

Tıpkı bir insanın dostunu tanımasına benzer bu. Motosiklet kullanan birinin motoruyla kurduğu bağlam da işte tam burada yatmaktadır. Kimi motor severler motosiklet yarışlarının ne denli ruhsuz olduğundan yana bahis açıyor. Ve motosiklet yarışçılarının motorlarıyla kurdukları bağa inanmamayışlarının altını çiziyorlar. Çünkü onlara göre paraya dökülen iş gerek duygusal gerek başka yönlerden olsun her türlü maddi bir olaya hizmet eder.

2007_buell_lightning_xb12scg_motorcycle-wallpaper-960x600

Fakat motor sevgisi duygusal bir şey olduğu için motoru maddi bir kaynağın kilit noktasına oturtmak onu kendisine hissedilen duygu durumundan mahrum bırakacaktır. Pek tabii motor kullanmayı kendilerine alışkanlık haline getiren sürücüler bu tip durumları hesaba katmazlar. Onlar sadece motorlarını sürdükleri o anla ilgilenirler. Nitekim bu tarz duygusal bağlantıların patlak verdiği durumların onlar tarafından ölçülüp tartılması zaten bir oranda anlamsız olacaktır.

honda_cbr_600

Her yıl ilgili dergilerde bu tip nesne ile insan arasındaki ilişkiden yana testler ve yazılar yayınlanmaktadır. Motor ile ilgili yılın en iyilerini sıralayan listelerin insanoğlunun tehlikeli zevklerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Her sene bunun tadını çıkaran ve hatta bunun gibi şeyler sayesinde zevkini ortaya koymuş olmaktan, yeni şeyler keşfetmekten kaçınmayan insan modellerini motoları ile aralarındaki ilişkiyi anlamak adına takip etmekte yarar var.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

  1. Motosiklek mükemmel bir tutku, kullanan ya da kullanmayan birçok insan bunun farkında ama önemli olan bu işten zevk almak ve zevk alarak kullanmak. Farklılık yarattığı sosyal ortamlarda kendini çok belli etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here