12 Maddede Far Ayarının Önemi

0
1108

Far sadece gece mi kullanılır yoksa her zaman kullansak zararı olur mu? Zaten yeni tüm motosiklet modelleri ile farlarımız hep açık. Kimseyi rahatsız etmeden gitmek yani uzunları yakmak ve hiç söndürmemek hala ayıplı hareketler içinde.

Far ayarını ve kullanımını özetleyen 12 maddelik bir önemlilik yazısı yazdık, umarım beğenirsiniz.

1. Diğer sürücülere görünebilmek için doğru ayarlanmalı

2. Siz ayarlarınızı tam yaptınız ama trafikteki sorun bitmedi. Binek araçlar bu konuda trafikte en çok rahatsız edenlerdendir, yük taşıdıkları için arkanıza denk gelirlerse aynalarınız onun ışığı ile dolacaktır, gözlerinizi almak bir yana sizin yolunuzu görmenizi engelleyebilir, denk gelmemeye çalışın önünden çekilin vs. bırakın geçsin.

3. Bazı motorlarda far yüksekliği ayarlanabiliyor bunu duydum ama görmedim

4. Camınız her zaman temiz olmalı, net görebilmenin şartı budur.

5. Led farlar olması daha çok aydınlık sağlayacaktır

6. Üretici firmanın onaylamadığı bir ampul kullanmamaya özen gösterin

7. Farları maskelemek, bant yapıştırmak ve boyamak ise görüşü azalttığı gibi kazaya da neden olacaktır

8. Far sadece aydınlatma için kullanılmıyor br de uyarıcı özelliği var (selektör gibi)

9. Sis lambaları bildiğiniz gibi sis ve toz olan durumlarda daha fazla görüş sağlamak için kullanılıyor, o yüzden yoksa eklemeniz iyi olabilir ama sizin şehirinizde hiç olmuyordur o size kalmış, bazıları süs niyetine yerleştiriyor

10. Far ayarları, devamlı sarsıntıda, aşırı çukur bulunan bölgelerden geçtikten sonra değişmektedir arada bir ustaya gidip ayarlatmak gerekebilir.

11. Biri yukarı biri aşağı fazla bakan farlarla yola çıkarsanız görüşünüz azalacaktır, kaza ihtimaliniz artacaktır, bir aracı uyarmak istediğinizde bunu yapamayacaksınız

12. Gündüz far kullanmak görünürlülüğünüzü artıracaktır

Aydınlatmaya özen gösterilmediğine hala şahit oluyoruz, gece tek farlı bir kamyon veya arka frenleri çalışmayan arabalar gibi bir çok araca rastlarsınız. Trafik bunları ne kadar çok engelleyebilirse o kadar güvenli sürüşü sağlamış oluyor. Yasalarla bunların bir kısmını engellediler ve devam ediyorlar. Sis farlarını çiftli kullanmak sadece bize özgü birşey, ayrıca frenlere bağlatmak ise en garip olanı, amacı belli olmayan bir düzenleme.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here