En tehlikeli senaryoyu kendin seç, şimdi oyna

1
736
motorcycle traffic
motorcycle traffic

Motor sürücülüğü motorun lastiklerinin yerle temasını sağlamak olarak da tarif edilebilmektedir. Kazaların büyük çoğunluğu motorun başka bir cisme çarpması ya da kendisine çarpılması durumu hariç traksiyonun kaybedilmesidir. Gözlerinizi yukarı kaldırıp ileri bakmanız gereklidir. Bu durumunuzu sürekli koruyun. Korna çalarken vites değiştirirken ya da kumandalardan herhangi birine dokunurken asla yere ya da onlara bakmamaya özen gösterin. Bakışlar hep ilerde oluşabilecek bir potansiyel tehlikeyi zamanında görecek şekilde tarama yapmalıdır.

potansiyel tehlike
potansiyel tehlike

Asla gördüğünüz veya görebildiğiniz alanda durabileceğinizden hız yapmayın. Gerekiyorsa hızınızı görüşünüze uygun oranlara ayarlamaya çalışın. Potansiyel tehlike olabilecek yol durumlarını iyi tanıyın ve anlamaya çalışın. Karşılaşabileceğiniz tehlikelerden sıyrılabilmek için kontra tekniğini iyi anlayın ve uygulamanızı geliştirmenizi öneririz. Kaçtığınız engele değil kaçış yolunuzu gözünüz ile kestirin. Acil durum frenlemesinde usta durumuna gelin. Yolda tehlike arz edecek durumlardan bahsetmek gerekirse ise; tuğla ve taş çitler su tutar ve nemli olmaktadırlar. Buda üzerlerinde yosunumsu yeşil ve kahverengi bitkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Bunlar çok kaygan maddelerdir. Bunun dışında benzin istasyonlarında ve tamirhanelerde ki bu tür tuğla ve taş çit yapılarda çok problem yaratmaktadırlar.

şehir trafiği
şehir trafiği

İnşaat sahalarında ki kum çivi su vs malzemelere ilaveten şantiyeden çıkan ağır vasıtalarda problem yaratmaktadır. Mazgallar ve kapaklardan dik açıyla üzerlerinden geçmeniz gerekir. Yağmurda ya da sulama veya herhangi bir sebeple ıslandıklarında çok kaygan olmaktadırlar. Göbekli kavşaklarda dönüş yaparken yatmış vaziyette üzerlerinden geçmek kuruyken de yaşken de tehlikeli olmaktadırlar.

dönemeçler
dönemeçler ve kavşaklar

Yollarda bulunan garip renklerin ayırmasına özen gösterin. Yamalar güneşte çabuk erir yağmurda da çok kaygan olmaktadır. Mazot ise kokusundan rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Ayrıca yükseltilmiş yol çizgilerine dikkat etmekte fayda var. Bunlar ön tekerinizi tekmeleyerek altınızdan almak için pusuda beklemektedirler. Islak olduklarında fazla derece de kayganlık oluşturmaktadırlar. Yoldaki kanallar yol ortasına doğru en derin olmaktadırlar. Bunlara vururken fren yapmayı bırakın ve pedallar üzerinde ayağa kalkın çok faydası olduğunu göreceksiniz. Lastik patlamalarına ve jant eğilmelerine sebep olmaktadır.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here