En iyi 10 Wankel (titrek) motor

0
916

Zamanında farklı bir motor çalışma prensibi ile üretilmiş, Hollanda dilinden çevirdiğinizde titrek olarak adlandırılan motor çeşididir. Çalışma prensibi şimdikilere benzemediği için, daha önceden duymamış olabilirsiniz. Ama bu motor çeşidi zamanında bir çok motorun kasasına oturmuş, bir çok motor üretilmiş. Şimdi 10 wankel motoru tanıyalım.

10: Hercules/DKW W-2000

İngilterede DKW modelinde marketlerde ortaya çıkmış, en çok 70’lerde satmış. Gerçekten kaslı ve yapılı bir motor olarak tanınmış. 30hhp ve 294cc olarak üretilmiş bir motor.

9: Yamaha RZ201

1972 Tokyo Motor Show’da, RZ201 adyla çıkmış, 660cc bir Yamaha ve 66hp(beygir) gücünde. Diğerinden daha güzel ve alımlı bir görüntüsü var. Cafe racer yapmaya da uygun.

8: Norton Interpol II

1970’lerden 84’lere kadar bu motor çeşidi üzerinde çalışmış ve en nihayet 84’ün sonunda bir tane üretmeyi başarmış. Ama bu motor tipi şimdilerdeki polis motorlarının alt yapısını oluşturuyor yani uğraşmalarına değmiş gerçekten.

7: Kawasaki X99 RCE

Kawasaki’nin çift motorlu modeli X99 kendini 1972’de göstermiş, satışına başlanmış hem de 900cc ve 85hp (beygir) olarak piyasaya sürülmüş.

6: Norton Classic

Notron’un çabaları sadece tek motorla kalmamış arkasından 588cc’lik bir motor daha çıkartmışlar. Bu modelden sadece Interpol (ingiliz Gizli Servisi) için 100 adet üretmişler, bence pazara sürseler tutarmış ama değerini bilmemişler. Ama Interpol’de istememiş olabilir tabi fiyakalı ceketli abiler istemezse olmaz. Yuvarlak şapkalı, şemsiyeli tipler, hep böyle hayal ediyoruz şu James Bond triplerinden dolayı. Bunun tarihi ise 1987’ye dayanıyor. Bu tarihten sonra wankel motor üretiminde bir düşüş oluyor.

5: Van Veen OCR1000

Hollandalı bir firma kendi motorumu üreticem diye çıkıyor, Van Veen adıyla biraz Yamaha benzeri biraz Norton alıntısı bir motor çıkartıyor. Ama 996cc ile çift rotorlu 107hp (beygir) o zaman için şaheser bir üretim, sonuçta %80 el işçiliği var. 135mph hıza ulaşıp kendi alanında bir rekor kırıyor. Bunu hem de 1981’de yapıyor adamlar.

4: Norton Commander

1989’un en güzel motorlarından biri ise Commander su soğutmalı, çift-rotorlu tam bir uzun yol makinası üretiyorlar. Herkez BMW ve Honda derken Norton adını herkes bu makinayla tamamıyla tanımış oluyor.

3: Suzuki RE5

Şu anda eBay’e gitseniz bu motordan bulabilirsiniz. Tek rotorlu tamamen uzun yol ve günlük geziler için üretilmiş. 62hp (beygir) bir güç ile 1974’ün en iyileri arasında yer almış, fakat yan grenajlarının yeniden düzenlenmesi 1976 yılında tamamlanmış.

2: Norton F1

1990’da F1 ile ortaya çıkan Norton,  CBR600, CBR1000 ve Ducati Paso için ön ayak olmuş Buna biraz kıskançlık biraz güzelmiş bundan bizde üretelim diyen Honda ve Ducati için yol gösterici olmuş. İşte o yıldan sonra bu motorların görüüşleri ile hızları bir anda değişmiş işin içine tamamen rüzgar tüneli olayı girmiş. Suspansiyon ve aluminyum çatının temelleri bu yıllarda atılmış ve motor teknolojisi ile birleşmiş.

1: Norton F1 Sport

1991 F1 Sport için deli bir yıl olmuş, yarışların tarihini değiştirecek yenilikler TT ve BBS firmaları bu prototip üzerinde geliştimeler yapmışlar Oturuş biçimleri değişmiş, rüzgar ve akım şekli önemli hale gelmiş ve hayat tamamen yarış endeksli tanıtım sonrada piyasaya sürüm olarak bir sıraya dizilmiş. Ve Norton bir daha hiç bu seyiye’ye kadar çıkamamış. 1992’de satışları da aşağıya düşmeye başlamış.

Wankel motoru anlamak için seyredin

https://www.youtube.com/watch?v=cl-8CEfOge8

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here