Eli kaptırmadan zinciri yağlamak

2
864

Zinciri yağlarken motosikleti çalıştırmanın ve hafiften döndürmenin yağlamayı kolaylaştırdığını kim söylediyse bazı arkadaşlar için elini kaybetme derecesine kadar gelebiliyor. O yüzden zinciri yağlarken sakın motosiklet çalışır halde olmasın, bu güvenlik için önemli. Sadece yağlayacağınız sırada ayaklığına kaldırın ve tekerleğini yavaşça çevirerek sprey yağ ile biraz uzaktan tutarak yağlama işlemini yapın.

Ama önce temizlikle başlayalım;

Zincir temziliği için en iyi madde gazyağıdır, bir çok üretici zaten kullanım kılavuzunda “zincirinizi kerosen ile temizleyin” der. Kerosen bildiğimiz Gazyağıdır. Kerosen bulacağım diye uğraşmayın, gerçi günümüzde büyük şehirlerde gazyağı bulmakda kolay değildir. (Yazının sonunda İstanbul için nereden gazyağı temin edebileceğinizi yazdım)

Temizlik için çoğu kişi (özellikle tamirhaneler) mazot ve benzin kullansalarda bu yanlıştır, mazot ve benzin yağlı bölgeler için iyi bir temizleyicidir fakat yüksek çözücülükleri nedeni ile zincire özellikle O-Ringlere zarar verirler. Asla bu iş için benzin ve mazot kullanmayın, gazyağı bulma imkanınız yoksa kaliteli bir bulaşık sabununu suya karıştırarak sabunlu su ve fırça ile temizleyebilirsiniz. Zor olsada aslında en sağlıklı yöntem sabunlu sudur, ama hem O-Ring ve zincire zarar vermediği için hemde kolay temizlik sağladığı için biz gazyağını rahatlıkla kullanabiliriz. Ki zaten üreticilerde bunu tavsiye ediyorlar.

Ne Lazım?

Bize lazım olan şeyler ; Gazyağı, Küçük bir Fırça, Küçük Bir Kap ve eğer yerimiz müsait değil ise pisliğin yere akmaması için Bir Leğen. Mazot ile de temizlenebilir.

Gaz yağı bulmak zor ise yerine zincir temizleyici motul ürünlerinden alabilirsiniz. Motul Zincir Temizleme Spreyi 400 ml’lik bir spreydir.

motul-zincir

İkinci seçenek ise acemiyseniz ucu pipet gibi olan sprey yağlar var, onların temizleyicileri de var. Kullanımı kolaydır ve işi çabuk bitirir, siz her tarafını yağlamaktansa dişli tarafına bolca sıkın sonra tekerleği çevirerek buradaki yağın zincirin tüm haznelerine yayılmasını sağlayın. İşlemi yavaş ve uzaktan yapın elinizi zincire yaklaştırmayın.

Örnek video seyredilebilir.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here