Dünyadaki 10 Ürkütücü Yer

0
1363

Yıl içerisinde çeşitli veyahut sadece tek bir noktaya seyahat mi gerçekleştirmek istiyorsunuz? Ancak seyahat edeceğiniz bu yerlerin daha önceden kimsenin ziyaret etmeye cesaret edemediği yerler mi olsun istiyorsunuz? O halde sizin için hazırlamış olduğumuz bu liste oldukça işinize yarayacaktır. Zira aşağıda sizin için sıraladığımız bu listede yer alan yerler genel kanıya göre “lanetli” olarak adlandırılmaktadır. Bu zamana kadar birçok film, oyun ve romanlara esin veren bu yerler farklı yerlerde seyahat etmek isteyenler için oldukça ilgi çekici olacaktır.

1) The Hill of Crosses – Litvanya (Korku Tepesi)

Litvanya’nın küçük endüstri şehri Siauliai’nin 12 km kuzeyinde Haçlar veya Korku tepesi) yer alıyor. Küçük bir tepede bulunan yüzbinlerce haç,  hristiyanlığa bağlılığı ve Litvanya’nın milli kimliğinin bir göstergesi olarak sergileniyor. İlk haçların kaynağı bilinmiyor. 19. yüzyılda işgalci komünistler, haç tepesini  yıkmaya ve orda bulunan haçları kaldırmaya çalışmışlar ancak bunun aksine haçların sayısı daha da artmış.  Konu tam olarak korkunç olmasa da kendiliğinden ortaya çıkan haçlarla dolu bir tepe fikri insanın içini biraz da olsa ürpertiyor.

Kaynak: Vikipedia

2) Aokigahara Ormanı – Japonya (İntahar Ormanı)

Japonya’da Fuji Dağı kuzeybatısında yer alan 35 kilometre kare (14 mi2)’lik bir ormandır. Orman popüler turistik yerler birkaç hangi kayalık , buzlu mağaraları , bir dizi içerir . Nedeniyle ağaçların rüzgar engelleme yoğunluğu ve neredeyse tüm yaban hayatı bir yokluğuna , orman derece sakin olduğu için bilinir .

Orman Japon mitolojisinde iblisler ile tarihi bir ilişki vardır ve onların eylemleri gözden geçirmeye insanları yalvaran, ana iz başında Japonca yayınlanan işareti rağmen intiharların için popüler bir yer ( 2010 yılında 57 ) ‘dir. Orman zemin öncelikle volkanik kaya oluşur ve bu tür alır veya kürek gibi el aletleri ile nüfuz etmek zordur. Orman kendisi çok yoğun olduğu ve bir resmi yollar bırakarak eğer kolayca kaybolabilir. Bu nedenle, yürüyüşçüler ve Aokigahara trekking turistler son yıllarda kaybolmadan önlemek için kendi yollarını işaretlemek için plastik bandı kullanmaya başlamıştır. [4] gibi buz Mağarası ve Rüzgar Mağarası gibi turistik lider belirlenmiş yollar Geçmiş, Ormanın ilk kilometre çıkarmak için yetkililerin çabalarına rağmen, teyp ve turistler tarafından sol diğer çöp doludur. Fuji Dağı yolunda Aokigahara içine ilk kilometre sonra, orman, insan varlığının hiçbir çöp küçük ve az bariz işaretleri ile, daha iyi durumda olduğunu.

Ziyaretçiler ve intiharlar Orman bildirildi intiharlar için popüler bir yer, Japonya’da en popüler. İstatistikler değişebilir, ama ne belgelenmiştir 1988 kadar önde gelen dönemde, yaklaşık 100 intihar orada her yıl meydana olmasıdır.

Kaynak: Vikipedi

3) Paris Catacombs – Fransa (yeraltı mezarlığı)

1700’lü yıllar o dönemin büyük hastalığı Veba… Birçok insan bu ve bunun gibi benzer ölümcül hastalıklardan dolayı o dönem yaşamını kaybetti ve yöneticiler bu konuda sıkıntı yaşadı. İnançlarına göre tören yapmak çok meşakkatli ve uzun süreli olacaktı buna çözüm olarak kiliseye danışıldı, çok da sağlıklı bir karar olmasa da kilise ölmüş vatandaşlarını kireç ocaklarında yakmayı öngördü ve o günden sonra kilise rahiplerinin ölümleri hızla arttı.

Kaynak: Bilgi ustam

4) Edinburgh Kalesi – İskoçya

İskoçya’da savunma ve saldırı amaçlı inşa edilmiş olan bu kalede bekçi durmamaktaydı. Bekçiler teker teker istifa ediyorlardı. Nedeni ise savaş zamanları ortaya çıkan hayalet davulcu ve onun çocuklarıydı. Kalenin zindanlarında ve avlusunda bulunan mezarlardan çıkan hayaletlerin göründüğü de başka bir efsanedir.

Kaynak: Tarihi Olaylar

 

5) Pripyat – Ukrayna (Çernobil Sonrası Boşaltılan Şehir)

Bir 900 yıl daha girilemeyecek şehir. 26 Nisan 1986 yılında ise tarihin en büyük insan kazalarından birisi yaşanmış. Ukrayna’nın Çernobil kentinde bulunan nükleer santralde 4 numaralı reaktörün kalbi patlamış ve atmosfere büyük oranda radyoaktif madde saçılmış… Peki dünyanın gelmiş geçmiş en büyük felaketlerinden birine sahne olan bu patlama nasıl olmuş ve günümüzde Çernobil’in durumu nedir?

Yazının Devamı ve Kaynak: Şahin Doğan

 

6) El Camino de la Muerte – İspanya (Ölüm Yolul)

Ölüm Yolu” burada birçok insan öldüğü için bu adı almış. İlk kısmı asfalt yol bildiğimiz gidiş-geliş tek şeritli yol. Yalnızca keskin virajlara sahip. Yolun ikinci kısmı ise off-road ve eni 3 metreden az. Şakası yok daha 2-3 hafta önce bir kız karşıdan gelen kamyondan kaçmak için bisikletinden inip geri geri giderken uçurumdan aşağı yuvarlanmış…

Minibüste giderken yan yana oturduğum İngilizlerle her ne kadar çok dikkatli olmamız gerektiğini konuşmuş olsak da ekipmanlarımızı giyip bisikletlere atladığımızda Victoria kendini adrenaline kaptırmıştı…Rehberimizin verdiği bilgiye göre yaklaşık 60km/saat hıza ulaşılabilen bu bölümde 10-15 dakika yol almıştık ki keskin bir virajı döndükten sonra Victoria’nın yerde yüzüstü hareketsiz yatan bedenini ve başına eğilmiş Kanadalı Richard’ı karşımda buluverdim. Herhangi bir ilk yardım bilgim olmadığı ve yaralıyı yanlış bir biçimde oynatmanın ciddi sorunlara neden olabileceğini bildiğim için hemen bisikletimden inip virajın kör tarafına koştum gelen arabaları yavaşlatmaya çalıştım. Benden sonra gelen Alman Marcus ise biraz ilkyardım bilgisine sahipmiş ve Victoria’ya ilk müdahaleyi o yaptı. Bilinci kaybolmuş olan Victoria başında kask olmasına rağmen alnını ve burnunu çarpmıştı ve suratı kanlar içindeydi. Onu öyle görünce Funda iyi ki gelmemiş dedim. Richard’ın anlattığına göre Victoria bisikletin hakimiyetini yitirince önce bariyerlere ardından da asfalta çarpmış ve sonrasında yerde birkaç metre sürüklenmiş.

Daha sonra arkadan gelen rehber ve diğer ekip arkadaşlarının yardımıyla durumu kontrol altına aldık. Victoria ve diğer İngiliz kız Jenny bizimle birlikte gelen minibüsle hastaneye giderlerken biz “Ölüm Yolu”nun zorlu yollarında bisikletimizle son sürat yol almaya devam ettik. 65 km’lik parkurun 8 km’si yokuş çıkmayı gerektiriyor. Normal şartlarda bisikletler minibüse konuyormuş ve bu bölümde pedal çevrilmiyormuş ancak bizim minibüs hastaneye gittiği için bu kısmı da bisikletle çıkmak zorunda kaldık. 50’lik Richard eski bir yarı-profesyonel bisikletçi olmasına rağmen bu kısımda çok zorlandı. Richard’ın 19 yaşındaki kızı ise bu kısımda neredeyse çöktü. Marcus ve ben de yorulduk ancak yükseklik 3500 metre civarında olduğu için bu gayet normalmiş.

Kaynak: Dünyayı Gezmek

 

7) Borley Rectory – İngiltere (Hayaletli Ev)

İngiltere’nin Borley kasabasının, ıssız, ücra bir köşesinde bulunan Borley Rectory’sinin daha başından hayaletli olacağı belliymiş sanki. Zira üzerinde bulunduğu arazi kilise ve bakımevi gibi yapılar varmış. Ve buralarda, eski zamanlar da geçen pek fazla hayalet, cinayet, ölüm efsanesi anlatılmakta. pPapaz Henry Bull’un 1862′de eve taşınmasıyla olanlara ise aşağıdaki linkte.

Kaynak: Gizemler ve Bilinmeyenler

 

8) Burma Railway – Tayland (Ölüm yolu)

Köprü ikinci dünya savaşı esnasında Japonya tarafından Burma Tayland tren yolu hattının bir parçası olarak inşa ediliyor. Türkçeye ölüm yolu tren yolu  olarak çevirebileceğim bu hat Japon kuvvetleri tarafından çok kötü şartlar altında Asyalı işçilere ve savaş esirlerine inşa ettiriliyor. Öyle ki 90000 Asyalı işçi ve 12399 savaş esiri kötü çalışma koşulları ve hastalıklar nedeniyle ölmüş. Adı da bu nedenle Death Railway olarak kalmış. Bir başka bilgi ise korkunç şartlar nedeniyle, 80 000 – 150 000 insanın ölümüne sebebiyet verdiği söyleniyor.

Kısmen alıntı: Bilinmeyen Rota, Ekşi Sözlük

9) Bran Castle – Romanya

Bran Kalesi (Romence: Catelul Bran; Almanca: Törzburg; Macarca: Törcsvár), Romanyada Branyakınlarında ve Braşov’un yakın çevresinde bulunan ulusak anıt ve sınır nişanıdır. Kale Erdel Prensliğive Eflak sınırları arasındadır. Yaygın adıyla Bram Stoker’ın hayali karakteri olan Drakula‘nın Kalesi olarak ta bilinir. Bununla beraber Stoker’ın bu kale hakkında bilgisi olduğuna dahil herhangi bir kanıt yoktur ancak Stoker’ın Drakula’yı yaratırken Kazıklı Voyvoda‘dan ilham aldığına dair bir çağırışım yapılabilir.

Kale şu anda turistlere açık bir müze olarak hizmet vermekte, Kraliçe Marie tarafından toplanan mobilya ve sanat eserlerini sergilemektedir. Turisteler kendi başlarına ya da bir rehber eşliğinde kale içinde tur atabilirler. Tepenin aşağısında geleneksel Romanya köylülerinin yapılarının(kulübe, ahır vb.)sergilendiği bir açık hava müzesi bulunur.

Kaynak: Vikipedi

10) Helltown – Ohio

Kasaba Hükümet tarafında alındı ve yerleşime açıldı ama hiçbir zaman başarıya ulaşmadı ve kimse yerleşmek istemedi. Yapılmış yollar ve terk edilmiş evler geriye kalanlardır.

Yukarıda sizin için sıralamış olduğumuz liste gezi rotaları çerçevesinde belki de en dikkat çekici özelliklere sahip olan yerlerdir. Nitekim çoğu kişinin ziyaret etmeyi tenezzül dahi edemediği bu yerler sizin tarafınızda ziyaret edilmeyi beklemektedir. Gidip gitmemek sizin elinizde… Ama macera severleri her zaman birşey oraya yöneltir.

Hepinize iyi sürüşler

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here