Dubai Polisi Filosuna Hoverbike Ekleniyor

0
594

Hoverbike, Hoversurf adlı bir Rus şirketi tarafından projelendirilen ve Hoversurf Akrep 3 olarak adlandırılan hava araçlarının pilleri 20-25 dakika süreyle havada kalıyor. 70 km / saat’e kadar hıza kadar çıkabiliyor.

Dubai kendini geleceğin mega metropolüne dönüştürmeyi başardı. Şehrin kesinlikle turistleri ve sakinleri memnun etmek için hiçbir masraftan kaçınmadığı görülüyor. Petrolkafalı olarak adlandırılan Dubai şehri artık Hoversurf Akrep 3  – Hoversurf Scorpion 3 ile havadan kontrol edilecek. Duyuru Gulf Information Technology Exposition (GITEX) ‘da yapıldı.

Tek bir insanı taşıyabilen dört pervane ile hareket ediyor. 300 kg taşıma kapasitesi bulunuyor. Tamamen elektrikli olan Hoverbike, pilotu, programlanmış maksimum maksimum 5 metre yüksekliğiyle 70 km / s hıza kadar çıkarabilir. Aynı zamanda, 100 km / s hızla insansız bir uçak gibi de uçurabilir. Hoverbike, üç saatlik bir şarj süresi ile 20-25 dakika aralığına sahiptir.

Yangın söndürme, müdahale ve güvenlik için kullanılacağı belirtiliyor.

Dubai has successfully managed to transform itself into the mega metropolis of the future. While the city certainly has no dearth of options to please tourists and residents alike, it does come up with something new and exciting time and again. For the petrolhead, it has to be the exotic car fleet with the Dubai police that has kept the city in the news time and again. Now, going a step further, or higher should I say, Dubai Police has announced that it will be adding Hoverbikes to its fleet, a first globally. The announcement was made at the Gulf Information Technology Exposition (GITEX), the biggest technology expo in the Gulf region, and the Hoverbikes will be added as a first responder vehicle.

The Hoverbike has been built by a Russian company called Hoversurf and is called the Hoversurf Scorpion 3. It is like a ridable drone, complete with four propellers that can carry a single person. Completely electric, the Hoverbike can fly the pilot at speeds up to 70 kmph with a programmed maximum height of 5 metres. It can also fly unmanned like a drone, with a top speed of 100 kmph. The hoverbike has a range of 20-25 minutes with a recharge time of three hours.

Kaynak: carandbike.com

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here