Bir Modernizim Sorusu

0
1005

modern motorlarDünyada üretim bugün her zamankinden daha fazla ilişkiler ve kurulan finansal-iletişimsel ağlarla şekilleniyor. Son zamanlarda motor üretimi gerçekleştiren firmaların kendilerini dünyaya açmaları konusunda belli bir sıkıntı yaşadıklarına dair ortaya atılan teoremler var. Bunlar ilgili üretim ayaklarının kendi çalışmalarını yurtdışında yürütmek konusunda belli bir sıkıntı çektiğine dair konular çerçevesinde şekillenmektedir. Bugün her iyi yatırımcı üretimini yaptığı şeyin pazarlaması konusunda piyasaya atılımlar gerçekleştirmektedir.

Bunun doğrultusunda yatırımcı ileri sürdüğü ürünleriyle beraber kendi yapısını da yeni ortamlara soktuğu ve tanıttığı için vizyonunu genişleterek büyüme göstermektedir. Ancak iş sahasının bu alanı oldukça risk taşıdığı için çoğu yatırımcı bu tip bir şeyi sıcak karşılamamaktadır. Bugün bunlar doğrultusunda kendi üretiminde özgünlük ve yenilik adına hiçbir şey yapmayan yatırımcılar da olabilir. Hatta bu yatırımcıları kendinizle aynı çalışma sahalarında görmeniz bile mümkün olabilir. Bugün üretimi ön plana çıkaran şey atılım konusunda cesaretin yanı sıra orijinalliktir. Motor üretimi bir kenara dursun gerek mimaride, gerek sanatta, gerek edebiyatta orijinal olan ne üretebilirsin! Herkesin her şeyden haberdar olduğu, istemli istemsiz gördüklerinden etkilendiği bir dünyada herkesin herkese benzemesi de kaçınılmaz hale gelmiş bulunmaktadır.

Bu durumda en orijinal, kendini dünyaya ve iletişim aygıtlarına tamamen kapatmış bir üretici olabilir ki, o da ne yazık ki kulağa pek gerçekçi gelmiyor. Bugün bir şeyler üretmek adına açılan firmaların çeşitli alanlarda etkin olarak kendilerini göstermeleri belki dışarıdan kolay gözükebilir ama orijinal ve başarılı olmak, bu doğrultuda ürünler vermek geçmişe oranla çok daha zor. Orijinallik adına ticaret ve piyasa anlayışına kendilerini yansıtan firmalar her ne kadar bugün pek iyi bir gözle bakılmasa da esasında bir noktada orijinal üretimin eşiğinden geçmiş olduklarını görebiliriz belki de. Sonuç olarak modernizmin getirdiği koşullar gerek üretimsel olsun gerek yaratıcılık adına birtakım şeyler olsun hemen her alana kolaylıkla etki edebilmektedir. Çözüm onu değiştirmek yerine ondan faydalanarak üretimde gelişmeye ve dönüşüme açık olmaktır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here