Bayramda Hayatta Kalma Rehberi (Öküzlerden korunmak için bak)

0
666

Bayramda Hayatta Kalma Rehberi (Öküzlerden korunmak için bak)

1. Sayısal Durumlar
Durmazsam o durur. 5 metre var çarpmam geçerim. Mecbur duracak. Geçiş üstünlüğü sayısal olarak ifade edilebilen temel trafik kurallarındandır. Hacimsel olarak büyük olan araçlar, kendisinden daha küçük hacimli araçlara göre geçiş üstünlüğüne sahiptir ve mantık son derece basit. İki araç bir kavşakta karşı karşıya geldiklerinde sürücülerin kafasında şu soru belirir: Durmazsam ne olur? Küçük hacimli aracın sürücüsü frene basar. Eğer iki araç aynı hacme sahipse, bu durumda sürücülerin beden hacmine bakılır. Eşitlik olması durumunda, tarafların ellerinde tuttukları levye, değnek, cop, zincir, sprey, tornavida gibi malzemelerin büyüklüğüne bakılır. Bu durumun tek istisnası sürücülerin cinsiyetidir. Bir kadınla bir erkeğin karşı karşıya geldiği her durumda, geçiş üstünlüğü erkek sürücüye aittir. Bir motorcu ile kamyonun karşı karşıya geldiği durumda ise gaza ilk basan kazanır. Bugünde ölmedik diye dua etmek ise sonraki iş’tir. Kaza olmamış ise gaza basmaya devam edilir.

2. Geçicem dedim sana
Büyük olan her türlü, her yollu geçer… Yayalara da kısaca değinelim: Yayalık bir yoksunluk ifadesidir. Arabası olmayan sürücülere yaya denir. Motorcular ise trafikte gereksiz ezik böcek olarak görülmektedir. Bu düşüncedekiler, araçları yerine bedenleri ile yol aldıklarından genel olarak kambur ve ezik bir duruşları vardır. Yayaları ne erkek ne de kadın sürücüler zikine takar. Yayalar, araçların arasından geçiş yapmaları durumunda ezilirler. Motorcular aradan geçerse kapı açılmalı veya arada sıkıştırılmalıdırlar. Zaten ezik olduklarından kimse ezildiklerini fark etmez.

Yaya: Arabası olmayan ezik… Motorcu; Ezilmesi gereken demir yığını olarak görülmektedir.

3. Cinsiyet Üstünlüğü

Erkek sürücüler kadın sürücülerden daha iyi araç kullanır: Bu nedenle çok cinsiyetli bir kaza olması durumunda, erkek sürücünün her zaman haklı olduğu kabul edilir. Erkek sürücüler, çükleri olması nedeniyle, araçlarına daha fazla hakim konumdadırlar. 12.500 denekli bir araştırmada, çükü kesilen sürücülerin, sürüş yeteneği ile yön duygusu yeteneklerinide yitirdikleri gözlenmiştir. Kesim işleminden sonra, çok sayıda deneğin, sorgulamadan her kırmızı ışıkta durmaya başladığı belirlenmiştir.

Çük: Usta şoförlüğün temel taşı…

4. Siren Üstünlüğü

Sireni olan araçlar kornası olmayan araçları sıkıştırabilir: Eğer aracınızda siren veya en azından ışıldak varsa, sıkışık trafikte son gaz gidebileceğiniz gibi bir yol kuralı türemiştir, herkes size yol vermelidir. Motorcu iseniz trafik polisi gibi bir sarı yelek ve çakar ile halledebilirsiniz. Bu düzeneklerin olmaması durumunda havalı korna da işe yarayabilir. Aracınızda ışıklı, sesli hiçbir alet yoksa da üzülmeye gerek yok. Sireni çalan bir ambulansın arkasına takılıp, hızlı biçimde, aracı yakından takip edebilirsiniz. Bu durumda aranıza başka bir araç giremez. Öndeki araçta can çekişen kişiden az da olsa bir kazanç sağlarsınız. Yakın takip ettiğiniz ambulansa arkadan çakmanız durumunda, ambulansta can çekişen kişi öleceğinden geçiş üstünlüğünüz de kaybolur.

5. Hayatta Kalma Üstünlüğü

Trafikte ölünür ama katil olunmaz: Trafikte kaza nedeniyle ölüm olayına sebep olabilirsiniz ama bu sizi katil yapmaz. 6 ay yatar sonra çıkarsınız. Ölen kişi ise bir daha dirilmez. Dolayısıyla kaza durumunda her türlü risk ölene girer. Kalana bir şeycik olmaz.

6. Türsel Üstünlük ilkesi

Hayvanlara çarpmak serbesttir: Motorcu çarparsa sorun büyük olur, kesin kaza sebebidir. Ülkemizde hayvanlar ile bitkilerin sahibi yoktur. Dolayısıyla bunlara çarpmanız durumunda kaçmanıza gerek kalmaz. Kimse “Frene neden basmadın lan kavat?” diye sormaz. Bazen soran çıkıyor, hayret ediyoruz. (Hayvan haklarını en çok koruyan motorculardır) Bir hayvana çarpınca, sırasıyla yapmanız gerekenler şunlardır: (Motorcu hariç diğer araçların genelde yaptığı davranışlar)

1- Aracınızı hemen sağa çekin.
2- Tampona bir zarar gelmiş mi diye bakın; (Araba, Kamyon gibi daha büyük taşıtlar için.) Motorcu çarpmamak için özen göstermelidir.
3- Can çekişen hayvanı kaderine terk edin; (Aslında hayvan hemen veterine götürülerek ücretsiz tedavi ettirilebiliyor) Yok ben mi uğraşacak diyorsanız (Allah sizi bildiği gibi yapsın)
4- Sikt’rolun gidin. Kaçın. (Rüyanıza girer inşallah)

 

Şaka şaka herkes kurallara uyuyor bu ülkede, saygılı davranışlar için teşekkürler. Bayram boyunca iyi yolculuklar

Sizden gelenler: Utku Yiğitalp gönderdi – kısmen alıntıdır

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here