Başlangıç motoruna yazıyı okuduktan sonra karar verin

2
4180
baslangic-motoru
baslangic-motoru

Bir 125cc ya da en fazla 250cc hatta küçük bir scooterle başlamanızı öneririz. Kursa gidin ve bu safhaları orada geçirin ehliyetinizi de alın. Her şeyden önce temiz ve ucuz bir ikinci el olmalıdır ki tüm teknikleri denemekten çekinmemelisiniz. Pahalı bir motor alırsanız denemekten çekinirsiniz düşürmekten çizilmesinden çekinirsiniz kıyamazsınız buda sizin sürüş yeteneklerinizin gelişmesine yardım etmeyeceğini söyleyebiliriz.

Başlangıç motoruna yazıyı okuduktan sonra karar verin

scooter
scooter

İkinci faktör kontrol edebileceğiniz bir motor olması gerekmektedir. Kontrol edilebilirlik fizik yapınıza beden ölçülerinize hangi ortamlarda daha çok kullanacağınıza trafik ve yol tecrübenize bağlı olmaktadır. Eğitim esnasında tek tip bir motordan ziyade farklı tipte motorlar kullanmak sizin sürüş kabiliyetiniz üzerinde olumlu etkiler gösterecektir. Çok korkak davranmayın ama ilk motorunuz 600 cc üzerinde olmamasına özen gösterin.

600cc'ye geçmeyin
600cc’ye geçmeyin

Bu arada 20 yıllık iyi bir otomobil sürücüsün ile yeni trafiğe çıkacak 18 yaşındaki bir gencin motosiklet ehliyetlerini aynı anda almış olsalar bile aralarında çok fark olacağını söylemek mümkün olmaktadır. 190 cm boyunda birisi elbette 165 cm boyundaki bir kişiye uyan alçak bir motora sığamayacağı için onun boyuna uygun daha yüksek bir motora binmesi (enduro tipi) uygun olmaktadır.

1000cc'yi denemeyin bile
1000cc’yi denemeyin bile

Ehliyet alır almaz hemen ana yollara ve yoğun olarak şehir trafiğinin aktığı caddelere çıkmamanızı öneririm. İlk zamanlar tali ve sakin yollarda kullanarak bir kaç ay daha kendinizi ustalaştırdıktan sonra kademeli olarak yoğun trafikte sürüşler ile motorunuzu kullanınız. Mümkünse size destek olup yol gösterecek daha tecrübeleri bir arkadaşınız ya da büyüğünüzle birlikte sürüş gerçekleştiriniz. Motor sürücülüğünün fiziksel olduğu kadar zihinsel bir işlev olduğunu ve yüksek dikkat ve konsantrasyon istediğini asla unutmayı.

gereksiz hareketlerden kaçının
gereksiz hareketlerden kaçının

Bazı motorlar ağırdır bazıları ise hafif olmaktadır. Bazıları sırtınızı ağrıtır bazıları bileklerinizi ağrıtabilir. Bazıları iyi viraj alır bazıları düz yolda dengeli olduğu görülmektedir. Bazıları gösterişlidir ve büyüktür bazıları gösterişsiz ama her şartta kullanışlı olan motorlarda var olmaktadır.

Facebook Yorumları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here