Bana birşey olmaz deme OK’mi

3
873

Bazı sürücüler limitlerini iyi bilmektedirler. Çok az bir kısmı motorlarını limitlerinin üst sınırlarında tutmayı başarmaktadırlar. Maalesef birçok sürücü ise sahte bir dokunulmazlık duygusu içine girmektedir. Kendilerini motorlarının kontrolü hakkında şişirilmiş fikirlerle donatmış olabilirler.

Bana birşey olmaz deme OK’mi

Fakat sürüş yeteneğiniz hakkında sahte bir üstünlük duygusuna kapılmak sizi kontrol edemeyeceğiniz durumların içine sokmaktadır. Yeni teknikleri öğrenip kendinizi geliştirmek elbette sınırlarınızı da geliştirecektir ama bu yeni öğrendiklerinizi bir huy haline getirip olur olmaz her zaman üst sınırlarda giderseniz bir gün beklenmedik durumlarda acil olarak elinizde kullanabileceğiniz ne bir ilave yatış rezervi nede fren yapma marjı kalabilecektir. Bu yüzden sürüşünüzü her zaman eleştirerek hiçbir zaman bilinen sınırlarınızın dışına taşmamanız gerekir.

Hız tutkunu motosikletliler
Hız tutkunu motosikletliler

Bu sınırlar içinde kaldığınızda da tamam bana bir şey olmaz ben yolumda yavaş gidiyorum gibi bir rehavete kapılıp zihninizin her an çevrenizin farkında olması durumunu kaybetmeyin. Eğer zihninizin alarmda olma durumunu kapatıp muhtemel tehlikeleri değerlendirmiyorsanız içine girdiğiniz bu rehavet durumunda çok büyük bir risk içindesiniz.

Hiçbir zaman rehavete girmemek ve her an araştır tahmin et ve uygula stratejisini uygulayarak savunmada olmak zorunda kalırsınız. Riskli davranışlarınızın tehlikelerini küçük görmeyin. Esasen bu tutum usta sürücülerin başlıca kaza yapma nedenlerinden biridir. Güvenli sürüş ise risklerin yönetiminden gelir. Sürüşte her davranışınız ekinde bir risk taşımaktadır.

 Güvenli sürüş
Güvenli sürüş

Kör bir viraja keskin bir tarzda dalmak çok yüksek risk taşımaktadır. Risk yönetimi demek hareketlerin ekinde mevcut risklerin iyi hesap edilmesi ön analizle gerekli önlemlerin tehlikeyi bertaraf etmek için alınmış olması gerekir. Hedef tam güvende olarak ve diğerlerine de rahatsızlık vermeden sürüş yapabilmek. İleri seviye sürüş tekniklerinin ancak olumlu tavrınız sürekli zihinsel yoğunlaşmanız eleştirel öz farkında olmanızla ve hepsinin üzerinde kendinizi kontrol edebilmenizle desteklendiğinde sizin güvenliğinizi sağlayacağını ve kaza yapma riskinizi azaltacağını düşünün.

Diğer motosikletle alakalı fiyatlar, bilgi ve sürücüler için temel bilgiler içeren sayfalarımıza aşağıdaki linklerden bakabiirsiniz.

motorcycles, motorcycle clothing, yamaha motorcycles, suzuki motorcycles, triumph motorcycle

cheap motorcycles, motorcycle covers, motorcycle rider

Facebook Yorumları

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here