Bajaj’dan Ducati’ye 1,5 milyar dolarlık teklif

0
696
RAJIV BAJAJ
RAJIV BAJAJ

Bajaj Auto, Rajiv Bajaj’ın şirketin geçen hafta Pune’daki yıllık genel toplantısında Ducati’yi kendi marka kitty’ye dahil etmek istediğini belirtti. Ducati adını vermeden konuşsa da Ducati’yi almak Bajaj firmasının istekleri arasında geliyor. Hatta tekliflerin üstünde bir ücret ödeyerek firmayı almak istediklerini belirttiler.

Bajaj’dan Ducati’ye 1,5 milyar dolarlık teklif

Hintli firma tüm motosiklet sektöründe söz sahibi olmayı aklına koymuş görünüyor. Ducati gibi alımlarla markasını güçlendirerek Bajaj’ın %40’lık dış alım kotasını Ducati ile güçlendirmek istediği görülüyor. Bajaj 20007’den itibaren KTM’in 17’sine sahipti fakat alımlarla bu yüzdeyi %48’e kadar taşıdılar.

KTM, ASYA bölgesinde önemli bir büyüme ile yükselişe geçti. Gelecek sene KTM ve Husqvarna ile bu sayıyı 2,5 katına çıkartmayı hedefliyor.

KTM, 2013 yılında BMW’den Husqvarna’yı satın almıştı ve üretiminin bir bölümünü Hindistan’a taşımaya karar verdi. Kalite verimliliğini düşüneren en iyi markalara el atan bajaj ise ASYA ve AVRUPA pazarındaki yerinide sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

İşler gerçekleşirse ve Bajaj Ducati’yi kaparsa, tüm kategorilerde farklı segmentlerde büyüme kaçınılmaz olacaktır. Hem piyasa payı hem de Honda ve TVS’nin rekabetçi baskısını kolayca sırtlayacak gibi görünüyorlar. Ülkemizde hala Honda %60 ile lider konumunda, arkasından gelen firmalar ise Yamaha, bajaj, mondial, kawasaki ve diğer firmalra yer alıyor.

Bajaj Dominar 400 ile bu sene yeterince ilgi çekti.

Kawasaki ve KTM’nin segment öncülüğünü yaptığı modellerin piyasasını ele geçirdiğinde ise Bajaj, Dünya üzerinde ikinciliğe oynayacak firma olarak yer edecektir.

Kaynak: Moto world

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here