7 Maddede Trafikte Sürüş Bilgisi

1
824

Aynalarınıza güvenin, ancak tamamen değil
Motosikletinizin aynaları kurtarıcı olabilir, ancak doğru şekilde ayarlanmış olsalar da tüm hikayeyi anlatmazlar. Trafiğe dikkat ederek, ayna tarafından oluşturulan arkadan görünümünüze uygun şekilde omuzun üzerinden bir bakışla kendinizi güvene alın. Hızlı bir şekilde yapın, trafikte ilerlerken bakışınızı kaybetmeyin, bu kayıp uzun olduğunda mutlaka denge yitirilmesine ve kazaya neden olur.

Asla uzun araçlar arasına girmeyin, ne sürüşte ne dururken
Bu nedense pek umursanmayan bir kural fakat bir kural değil bizler için bir ölüm kalım savağına anında dönüşebilir bir durumdur. Kör noktaları hatırlayın. Uzun araçlar kendi çevrelerinin 3’te birini sağlıklı şekilde görememektedirler. Yüksek görüş yüzünden 3 metre ön, 3 metre yan bölgeleri kör noktalarında kalmaktadırlar. Net görüşleri 3 metre sonra başlamaktadır. Sizi görebilmeleri ve hareketinizi seçebilmeleri ise 6 metre kadar bir alan içinde belirginleşmektedir.

Frenlerinizi sıkın
Trafikte sıklıkla ekstra çabuk tepki göstermelisiniz, bu da fren kolu veya pedalına iyi uyum gerektirir. Erişim süresini en aza indirgemek için, fren kolu üzerinde daima parmağınızı veya iki parmağınızı ve arka ayağınızı arka fren pedalına yakın tutun. Boş alan denemeleri frenleme kabiliyetinizi artırmak için en iyi yoldur

Dikkat etmek yetmiyor
Sürücülerin ve yayaların uzaktan bile olsa sizi görebildiğinden emin olun . Gün boyunca güneşli ise vizör kullanın. Gece özellikle kask ve ceketlerin reflektif şeritleri sizin en büyük koruyunuzdur. Bir yaya yola fırladığında sağından veya solundan geçerim diye düşünmeyin, mutlaka yavaşlayın. Araçların ani hareketler yapabileceğini düşünün kendinizi güvene alın.

Gücü kullanamak için hazır olun
Trafikte, normalde olduğundan daha düşük bir vitese binmeniz, anında yavaşlayabilmenizi veya bir üst vitese geçip anında hızlanmanızı sağlayabilir.  Bu size, ani bir hareket gördüğünüzde frenleri kullanmak yerine, öne çıkma seçeneği sunar. Yüksek devirler, varlığınıza daha fazla belli eder.

Trafik yavaşlıyor mu? Sola (veya sağa) geçiş yaparken ani duranlara dikkat
Trafik yavaşlarsa, önünüzdeki aracın solunda veya sağında durun ta arkasında durmak bizler için trafik kuralı fakat rizki çok büyüktür. Bu şekilde durmak, size gerekirse bir kaçış rotası verecektir. Arkandaki otomobiliniz zamanında durmazsa, kaput süsü haline gelmenizi önleyecektir. Bir kere durduktan sonra hazır olun, vitesi boşa almayın- kavrama yapın, motosikletiniz viteste kalsın, gözleriniz aynaları net şekilde arkanızı görebilecek durumda olsun, yoksa ayarlayın. Yolda ne olacağı asla bilinmez.

Gözle taramayı pratik haline getirin
Aynalara, ileride kör noktalara, sol ve sağ omuz üstünden görünen yola kadar tüm alanı süzün. Binerken tüm ortamınızı sürekli tarayın – bu çevrenizdeki tüm olaylardan sizi haberdar eder ve böylece ani tepki verebilirsiniz. Bir bölgede yani ilçede uzun süre yaşamak alışkanlık e yol hakkında daha bilgili olmanızı sağlayacaktır fakat yo her an değişkendir, yola değil bakışlarınıza güvenin.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here